mobile

Sezon na nowalijki

Nowalijkami określamy pierwsze młode warzywa, które zakupimy na targu w sezonie wiosennym. Czy są tak zdrowe jak nam się wydaje?

Redakcja
Sezon na nowalijki

Gdy tylko kończy się zima z radością oczekujemy pojawienia się w sklepach świeżych warzyw i owoców pochodzących z rodzimych gruntów. Nowalijkami określamy warszywa, które pojawiają się w sezonie wiosennym po raz pierwszy w sklepach. Dziś ta definicja jest nieco nieaktualna - dzięki wymianie towarowej z innymi państwami przez cały rok możemy spożywać właściwie wszystkie warzywa i owoce. 

Niestety, to doświadczenie często bywa rozczarowujące. Po czewonym pomidorze spodziewamy się smaku i zapachu o każdej porze roku, a przecież zimą warzywa te smakują znacznie gorzej niż w sezonie. Ma to związek z tym, że w okresie od grudnia do lutego ponad 80% warzyw sprzedawanych w Polsce jest sprowadzanych z krajów, w których trwa aktualnie sezon polowy. Aby warzywo przetrwało długi transport i magazynowanie i po tym wszystkim jeszcze dobrze się prezentowało na stoisku, musi być ścięte jeszcze w fazie niedojrzałej. To oznacza, że zrywane są jasne pomidory, które nie mają w sobie jeszcze cukrów - nie zdążyły ich wytworzyć. A cukier zawiera cały ich smak i aromat.

W okresie od marca do maja sprzedaje się produkty już krajowe, ale uprawiane pod osłonami i w szklarniach. Niestety wiosna bywa kapryśna i nie zawsze jest słonecznym i ciepłym sezonem. Dla warzyw oznacza to, że nie mają wystarczającego nasłonecznienia by dojrzeć. Z tego powodu często rolinicy stosują nawożenie z azotem, by przespieszyć produkcję.
W warzywach odkłada się ono w postaci azotanów, które o ile poczatkowo nie są groźne dla zrowia, to podczas transportu, przy wysokiej temperaturze, azotany redukują się do szkodliwych azotyn. Te z kolei przyczyniają się do zwiększonej produkcji rakotwórczych nitrozoamin.

Dopiero przełom maja i czerwca to czas pojawiania się właściwych nowalijek – tych rosnących na polach. Nie oznacza to, że produkty z pola będą najzrowsze - to zależy od uprawy i środków nawożących. Należy więc pamiętać o czujności przy wyboże produktów spozywczych i kontroli od jakiego dostawcy czy producenta pochodzą.

Żródło: www.sggw.pl

 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda