mobile

Sezon na smog rozpoczęty. Czy rośliny doniczkowe mogą poprawić jakość powietrza w domu?

Zanieczyszczenie powietrza w polskich miastach, mimo pewnych podjętych kroków, stanowi i jeszcze przez wiele lat stanowić będzie istotny problem. Zimą, zwłaszcza w dni kiedy normy są znacznie przekroczone, należy ograniczyć czas przebywania poza domem. Nie można jednak zapominać o tym, że zanieczyszczone powietrze przedostaje się również do wnętrza naszych mieszkań. W jaki sposób radzić sobie z tym problemem? Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na oczyszczanie powietrza wewnątrz domu.

Róża Paszkowska/ fot. commons.wikimedia.org
TAGI smog
Sezon na smog rozpoczęty. Czy rośliny doniczkowe mogą poprawić jakość powietrza w domu?

Coraz większą popularnością cieszą się w ostatnich latach urządzenia oczyszczające powietrze z wymiennymi filtrami. Jedyną ich wadą jest niestety dość wysoka cena. Na szczęście, istnieją również mniej kosztowne alternatywy. Tanim i skutecznym sposobem na oczyszczanie powietrza w mieszkaniu jest uprawa roślin pochłaniających szkodliwe substancje, takie jak formaldehyd, trójchloroetylen, benzen, tlenek węgla, dwutlenek węgla, a także dym papierosowy. Rośliny zielone podczas procesu zwanego fotosyntezą pobierają z powietrza dwutlenek węgla, a wydzielają tlen. Aby móc sprawnie przeprowadzać ten proces usuwają z powietrza różnego rodzaju zanieczyszczenia. Tę właściwość, wraz z optymalizacją wilgotności, możemy wykorzystać, aby stworzyć w domu zdrową atmosferę.

Wśród najbardziej wydajnych roślin wymienić należy paprocie. Bardzo skutecznie oczyszczają powietrze zwłaszcza dwa gatunki – orlica japońska oraz nefrolepis wyniosły. Oprócz paproci warto mieć w domu także zielistkę. Jej wyjątkową właściwością jest pochłanianie formaldehydu. Ten toksyczny związek chemiczny obecny jest w klejach, farbach, materiałach izolacyjnych. Zielistka rozkłada wspomnianą substancję na wodę oraz dwutlenek węgla, wykorzystywany następnie w fotosyntezie. Kolejną skuteczną rośliną jest dracena. Redukuje ona zawartość w powietrzu takich związków jak benzen, ksylen i toluen. Różnego rodzaju bluszcze usuwają natomiast pyły zwieszone. W przypadku dużego mieszkania możemy rozważyć także uprawę palmy, na przykład palmy bambusowej, usuwającej trójchloroetylen. Mniejszy, ale równie pożyteczny jest rapis wyniosły.

Gatunków sprzyjających oczyszczaniu powietrza jest bardzo wiele. Warto jednak pamiętać o tym, że jedna roślina nie poradzi sobie z dużym mieszkaniem. Przyjmuje się, że w pomieszczeniu o powierzchni około 25 metrów kwadratowych należy trzymać od pięciu do ośmiu roślin doniczkowych.

 

fot. Photo by David J. Stang - source: David Stang. First published at ZipcodeZoo.com, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=61090529

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda