mobile

Smogathon – precz ze smogiem!

W stolicy właśnie rozpoczął się sezon grzewczy. Oznacza to, że niebawem, jeszcze bardziej da się nam we znaki nasz znienawidzony kompan – smog. Walka z tym zjawiskiem jednoczy międzynarodową społeczność. Wynikiem wspólnej pracy jest Smogathon – największy na świecie konkurs antysmogowy. Znamy już wyniki półfinału pierwszej warszawskiej edycji tego wydarzenia.

Cezary Jaszczyk
Smogathon – precz ze smogiem!

Pierwszy raz w Warszawie

Smogathon to globalny konkurs, którego celem jest znalezienie nowych możliwości walki ze smogiem. Stratują w nim głównie naukowcy, firmy i startupy. Jest to więc szansa na sprawdzenie swoich możliwości i zwrócenie uwagi na dobro, jakim jest świeże powietrze.

W tym roku Smogathon po raz pierwszy zawitał do Warszawy. Na fali zeszłorocznej dyskusji na temat smogu w stolicy widać, że jest to najwyższy czas na zaangażowanie się w taką akcję. Nie da się ukryć, że smog jest dla Warszawy tematem palącym. Naukowcy obliczyli, że z powodu chorób wywołanych przez silne zanieczyszczenie powietrza umiera rocznie aż 3 tysiące warszawiaków. W skali całego kraju jest to już 50 tysięcy zgonów. Najwyższa pora na stanowczą walkę z zabójcą jakim jest smog.

Wyniki półfinałów

9 października odbyła się warszawska edycja konkursu. Wytypowane zostały dwa zwycięskie pomysły - Reduxco i Respilon. Pierwszy z nich to katalizator spalania polskiej produkcji. Znacząco wpływa na zmniejszenie zużycia paliwa (poprzez wzrost efektywności spalania) i emisję szkodliwych gazów (aż do 90 proc.). Może być stosowany w transporcie, a także w elektrowniach. Respilon natomiast, jest zabezpieczeniem przed istniejącym już smogiem. Ten produkt to membrana okienna. Poprzez nałożenie jej na okno możemy mieć pewność, że do pomieszczenia, w którym się znajdujemy, nie dostaną się szkodliwe pyły PM 2,5 (będą oczyszczone w 97%).

Wielki finał Smogathonu odbędzie się 25-27 listopada w Krakowie. Tam spośród 12 kandydatów, główną nagrodę dostanie ten, który okaże się najlepszym sposobem na walkę ze smogiem. Stawką w tych zawodach jest 100 tysięcy dolarów. Ciekawi fakt, że aż 75% z tej kwoty, zostanie przekazany na zrealizowanie zwycięskiego pomysłu w Krakowie.

na zdjęciu: Anna Rys, Paweł Bochniarz, Dariusz Jemielniak, Rafal Plutecki i Irena Pichola

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko