mobile
REKLAMA

SMYK znowu z neonem

Po rewitalizacji, na fasadzie odnowionego Cedetu zabłyśnie stary neon w kształcie serpentyny. Wyremontowany gruntowanie budynek nadal będzie jednak wyglądem nawiązywał do pierwowzoru.

Agata Mościcka/fot.ASR
TAGI
SMYK znowu z neonem

Na odrestaurowanym Smyku, który kiedyś był określany mianem Cedetu zawiśnie neon, który będzie wierną kopią tego sprzed blisko 40 lat. Władze Warszawy postanowiły, iż wyremontowany Smyk otrzyma na powrót swój charakterystyczny ozdobnik w postaci neonu. Starsi Warszawiacy doskonale pamiętają jego szczególny kształt serpentyny. Neon jest identyczny, jak ten, który wisiał na Cedecie w czasach Polski Ludowej, czyli pamiętnego PRL-u. Wyprodukowana w NRD serpentyna zdobiła budynek przez długie lata. To ona właśnie, a także owalne kominy, po roku 1956, były cechą charakterystyczną Centralnego Domu Towarowego.

 

Tradycyjny neon, w wersji współczesnej, pojawi się na odrestaurowanej fasadzie budynku od strony Alei Jerozolimskich.

 

Zdaniem Inwestora, firmy Immobel, neon ma uczcić zakończenie działań rewitalizacyjnych Cedetu. Kiedyś służył on jako reklama produktów z NRD, które znajdowały się na pierwszej kondygnacji ówczesnego Centralnego Domu Towarowego w Warszawie. Dzisiaj nie ma to już znaczenia, gdyż neon po prostu będzie pełnić funkcję estetyczną oraz nawiązywać do symboliki tamtych lat.

 

Obecnie Smyk wróci do pierwotnej nazwy Cedet i również będzie pełnił analogiczną, co dawniej, funkcję. Powstanie tu centrum biznesowe, handlowe i rozrywkowe. Ogólny remont pochłonął aż ponad 400 milionów złotych. Budynek był w bardzo złym stanie technicznym. Winny temu był ogromny pożar, który w 1975 roku naruszył konstrukcję budynku oraz doszczętnie zniszczył jego fasadę. Dom Towarowy ulegał zniszczeniu przez lata. Remont wymagał rozbiórki do samego szkieletu i zbudowania go praktycznie na nowo. Obecnie jest to bardzo nowoczesny obiekt, w którym na ¾ z 22 tysiący metrów kwadratowych powierzchni znajdą dla siebie miejsce biura, zaś około 7 tysięcy metrów przeznaczone zostanie na punkty handlowe.

 

Inwestor zakłada, iż neon zawiśnie na fasadzie Cedetu już w połowie 2018 roku.

 

 

Agata Mościcka


 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko