mobile

#SOSdlaMuranowa chce upamiętnienia twórcy dzielnicy

Legendarny modernistyczny architekt Bohdan Lachert nie doczekał się dotąd w Warszawie żadnej ulicy, placu czy skweru swojego imienia. Pewna grupa mieszkańców Muranowa postanowiła to zmienić. Złożyli już wniosek w Urzędzie Miasta, który został pozytywnie zaopiniowany przez zespół nazewnictwa.

Sylwia Fiutkowska/fot. Mateusz Opasiński
#SOSdlaMuranowa chce upamiętnienia twórcy dzielnicy

Do złożenia wniosku było potrzebne zebranie minimum 200 podpisów. Mieszkańcom Muranowa ta sztuka udała się w zaledwie dwa tygodnie. Pismo trafiło do Urzędu Miasta, gdzie pomyślnie przeszło weryfikację przez ekspercki zespół nazewnictwa. Obecnie wniosek czeka na weryfikację Komisji Nazewnictwa i Rady Warszawy.

W celu upamiętnienia Lacherta inicjatywa #SOSdlaMuranowa wskazała miejsce, które mogłby zostać poświęcone wybitnemu twórcy. Wybrano Plac przed Biblioteką Publiczną przy Urzędzie dzielnicy Wola przy alei Solidarności 90. Właśnie w tym miejscu w 1949 roku wzniesiono trzy galeriowce zaprojektowane przez Lacherta, ktore stały się pierwszymi budynkami wzniesionymi na Muranowie.

Ideę upamiętnienia Lacherta poparły znane postaci związane z architekturą i historią Muranowa: prof. Jacek Leociak, Beata Chomątowska, Katarzyna Uchowicz, Fundacja ŁADna Kępa (inicjatorzy Nagrody architektonicznej im. Bohdana Lacherta) oraz wnuczka architekta - Ewa Lachert Stryjkowska.

Dzieła Lacherta są zaliczane do awangardy architektonicznej II Rzeczpospolitej, zaś najwybitniejsze prace po wojnie zostały starannie odrestaurowane i oznaczone jako zabytki.

Źródło zdjęcia: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Mural_upami%C4%99tniaj%C4%85cy_Bohdana_Lacherta_na_ul._Nowolipki_w_Warszawie_(10).JPG 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda