mobile

Spektakle z Chorwacji i Estonii w Teatrze Powszechnym w Warszawie

Teatr Powszechny w Warszawie, podczas Forum Przyszłości Kultury 2017, zaprezentuje na swojej scenie dwa spektakle zagraniczne.

inf. pras.
TAGI
Spektakle z Chorwacji i Estonii w Teatrze Powszechnym w Warszawie

14 listopada „Trylogię o chorwackim faszyzmie: cz. III Chorwacki teatr” w reż. Olivera Frljicia oraz 16 i 17 listopada „NO34 Revolution” (reż. Ene-Liis Semper i Tiit Ojasoo). Spektakle będą prezentowane z napisami w języku polskim. Po spektaklach 14 i 17 listopada odbędą się spotkania z twórcami.

„NO34 Revolution” to najnowszy spektakl estońskiego Teatru NO99, który w tym roku został laureatem prestiżowej nagrody Nowe Rzeczywistości Teatralne (New Theatrical Realities). To żywiołowa podróż przez historię rozruchów społeczno-politycznych, które zmieniały bieg naszych dziejów. Jaka jest natura i sens rewolucji w globalnym i wirtualnym świecie i która grupa może ją dziś wywołać? Artyści
z Tallina w setną rocznicę Rewolucji Październikowej pokazują bunt robotników jako odwieczny mechanizm zmiany, nie zawsze najlepszej z możliwych.

„Chorwacki teatr” jest trzecią częścią „Trylogii o chorwackim faszyzmie”. Spektakl Chorwackiego Teatru Narodowego z Rijeki radykalnie stawia pytania o autonomię artysty i sztuki wobec ideologii aparatu państwowego. Oliver Frljić pokazuje, jak konsekwentnie rozwijana estetyka teatralna może odpowiadać na palące problemy etyczne - te dotyczące tożsamości narodowej i religijnej, które stają się fundamentalne w obliczu tak kryzysowych momentów jak wojna, czy akty przemocy na tle ksenofobicznym.

- „W czasach kryzysu demokracji i w obliczu umacniających się w całej Europie ekstremizmów narodowych i religijnych, zaprezentujemy w Teatrze Powszechnym dwa spojrzenia na totalitaryzmy XX wieku i napędzające je mechanizmy. Dlaczego znów radykalne, budowane na wykluczeniu innych grup społecznych hasła zyskują tak duże poparcie? Co może kultura w obliczu populizmu?” - mówi Paweł Sztarbowski, wicedyrektor Teatru Powszechnego.

Przed „NO34 Revolution” 17 listopada o godz. 17:00 odbędzie się pokaz filmu „Popiół i pieniądze” („Ash and Money”) estońskiego Teatru NO99. Film dokumentalny opowiada o jednym z najbardziej niezwykłych wydarzeń teatralnych we współczesnym europejskim teatrze. W 2010 roku Teatr NO99 stworzył fikcyjny ruch polityczny „Zjednoczona Estonia”, który przez wielu został uznany za realną siłę polityczną. Projekt w unikatowy sposób połączył sztukę, politykę, media i społeczeństwo obywatelskie, ale też zadawał pytania o funkcjonowanie współczesnej demokracji i związane z tym lęki, nadzieje i rozczarowania obywateli. Pokaz filmu z napisami w języku polskim. Obowiązuje rezerwacja miejsc.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko