mobile
REKLAMA

Śpiewać Wolę!

Trupa Teatralna Warszawiaki i Wolskie Centrum Kultury zapraszają całą Wolę do wspólnego śpiewania piosenek stołecznej ulicy!

Paweł Rosiak/fot. Karolina Majewska
TAGI
Śpiewać Wolę!

Trupa Teatralna Warszawiaki i Wolskie Centrum Kultury zapraszają całą Wolę do wspólnego śpiewania piosenek stołecznej ulicy!
Warszawiaki to Trupa Teatralna, której członków połączyła miłość do folkloru warszawskiego rozkwitającego w dwudziestoleciu międzywojennym. Za cel stawiają sobie przypomnienie starszym i przybliżenie młodszym pokoleniom sznytu i klimatu dawnej stolicy, by jak sami mówią "to co czas wojny i czas powojenny skutecznie niszczył, dziś nie uległo zupełnemu zatraceniu. Aby to co w nas żyje nie zniknęło w tłumie."


Szemrana Warszawa pełna gwaru, humoru, muzyki żyje już tylko we wspomnieniach jej najstarszych mieszkańców. Ci, którzy nie mają okazji ich poznać mogą wsłuchać się w teksty i melodie szlagierów, które przed laty rozbrzmiewały na ulicach i w podwórzach Syreniego Grodu. Piosenki te są wyjątkowym łącznikiem z dawnym światem. To właśnie w nich zawarta jest historia Warszawy i jej mieszkanców. Także ta wojenna. Podczas okupacji, mimo kategorycznego zakazu śpiewania piosenek, ulica nie porzuciła swojej tradycji. Piosenka stała się ważnym elementem oporu wobec okupanta. Dziś przywracamy tradycje wspólnego śpiewania na ulicy.

Przez najbliższe pół roku Trupa Warszawiaki przypominać będzie mieszkańcom Woli zarówno zakazany jak i szemrany repertuar stołecznych podwórek.

Pełne warszawskiej gwary teksty piosenek będą dostępne w internecie w wersji cyfrowej oraz rozdawane w formie drukowanego śpiewnika podczas kolejnych odsłon projektu Śpiewać Wolę.

Występy muzyczno-teatralne Warszawiaków odbywać się będą cyklicznie od maja do października 2017 r. :

14.05 - podwórko przy ul. Gibalskiego 10

25.06 - podwórko przy Klubie Sąsiedzkim Młynarska 35A

9.07 – podwórko kamienicy ul. Górczewska 15

1.10 –Wolskie Centrum Kultury ul. Działdowska 6

8.10 – Wolskie Centrum Kultury ul. Obozowa 85

Projekt dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu "Patriotyzm Jutra"

Zapraszamy do wspólnego śpiewania! 

 

fot. Karolina Majewska - Warszawiaki - Trupa Teatralna


 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko