mobile
REKLAMA

Spotkaj Ekoedukatora

Już wkrótce na spotkania z mieszkańcami wyruszą ekoedukatorzy. Do końca października odwiedzą ponad pięć tysięcy gospodarstw domowych z terenów stolicy najbardziej zagrożonych niską emisją.

Informacja prasowa
Spotkaj Ekoedukatora

– Miejscy edukatorzy od lat z powodzeniem wypełniają swoją misję w ramach działań kampanii Dzielnica Wisła. Teraz wykorzystując te doświadczenia kierujemy ekoedukatorów do pracy z warszawiakami w ich domach. Ten bezpośredni kontakt pozwoli nie tylko dotrzeć do mieszkańców z informacjami o miejskich dotacjach czy sposobach walki z zanieczyszczeniami, ale pozwoli nam również zaktualizować nasze dane dotyczące niskiej emisji – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st Warszawy.

Stolica kontynuuje i intensyfikuje swoje działania w ramach, prowadzonej od grudnia 2016 roku, kampanii #Oddychaj Warszawo. Ma ona na celu przede wszystkim zwiększanie świadomości mieszkańców – zarówno poprzez wskazanie negatywnych skutków zanieczyszczeń, ale także zachęcenie ich do działania, m.in. wymiany pieców. Do promocji zmiany zachowań („Komunikacja miejska to najlepszy wybór”, „To czym palisz ma znaczenie”), jak i możliwości uzyskania dotacji wykorzystywane są m.in. ekrany w pojazdach komunikacji miejskiej i na stacjach metra, reklamy na tyłach autobusów oraz materiały publikowane w prasie lokalnej, ogólnopolskim dzienniku, a także na dedykowanym profilu Facebook „Zielona Warszawa”.

Ważnym elementem kampanii był kolportaż ulotek prowadzony na terenie dziewięciu dzielnic stolicy najbardziej narażonych na zjawisko niskiej emisji – materiały trafiły bezpośrednio do skrzynek pocztowych mieszkańców, którzy wg analiz wyników prac nad tzw. „mapą potencjalnych źródeł niskiej emisji” nie są podłączeni do sieci ciepłowniczej lub gazowej. Do mieszkańców trafiło 60 tysięcy ulotek, w dwóch turach.

Edukatorzy wkrótce ruszą w miasto

W ramach działań prowadzonych w 2018 roku do akcji włączą się ekoedukatorzy. To właśnie oni odwiedzą ponad pięć tysięcy domów jednorodzinnych, które według inwentaryzacji przygotowanej przez stolicę, nie są podłączone ani do sieci gazowej, ani cieplnej. Najwięcej takich adresów ekoedukatorzy odwiedzą na Wawrze, bo ponad 2400. Ekoedukatorzy pojawią się także w czterech innych dzielnicach: na Białołęce (ponad 1400 adresów), w Rembertowie (ponad 400 adresów), na Targówku (ponad 300 adresów ) i w Wesołej (ponad 350 adresów ).

Podczas spotkań z warszawiakami miejscy edukatorzy mówić będą m.in. o tym jakie zagrożenia niesie zanieczyszczenie powietrza dla naszego zdrowia, ale przede wszystkim jak uzyskać dotację na modernizację kotłowni i wymianę pieca, czy jak starać się o „zielone wsparcie”

Ekoedukatorzy rozpoczną swoje działania w połowie maja, a zakończą je wraz z końcem października. Obecnie firma Atmoterm S.A., która realizować będzie te działania na zlecenie Warszawy, opracowuje materiały informacyjne, a także rekrutuje edukatorów.

#CzystePowietrzedlaWarszawy

Dodatkowo od tego roku działania stolicy w zakresie informowania warszawiaków zostaną rozszerzone o zagadnienia związane z tzw. uchwałą antysmogową, która weszła w życie w listopadzie ubiegłego roku. Uchwała ta m.in. zobowiązuje mieszkańców posiadających pozaklasowe kotły do ich wymiany w ciągu najbliższych pięciu lat. Nakłada ona również ograniczenia odnośnie jakości używanych przez mieszkańców paliw. Wszystkie informacje z tym związane znajdą się w materiałach kampanii.

Nowością będą też magnetyczne tablice informacyjne, które zostaną przekazane do warszawskich przedszkoli i szkół podstawowych. Na nich, w przyjaznej dla młodzieży formie kolorowych identyfikatorów, zamieszczane będą informacje o aktualnym stanie jakości powietrza. Tablice te skierowane do dzieci, ale też i dorosłych, będą zawierały także wskazówki dotyczące aktywności w czasie, gdy stężenia pyłów będą podwyższone.

Dodatkowo elementem miejskich wydarzeń plenerowych będzie rower cargo oklejony w barwy kampanii #OddychajWarszawo. Na tak przygotowanym stoisku, podczas różnego rodzaju imprez, warszawiacy będą mogli uzyskać informacje nie tylko dotyczące systemów dofinansowania, ale również powietrza, czy ochrony klimatu.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda