mobile
REKLAMA

Spowolniony metabolizm

Właściwy metabolizm to nie tylko sposób na zachowanie szczupłej sylwetki, ale także konieczny element dla dobrego samopoczucia. Spowolniony metabolizm może mieć wiele przyczyn.

Róża Paszkowska/ fot. pixabay
Spowolniony metabolizm

Jedną z najczęstszych przyczyn spowolnionego metabolizmu jest picie zbyt małej ilości wody. Organizm ludzki potrzebuje dużej ilości płynów, aby prawidłowo funkcjonować. Odwodnienie w sposób drastyczny przekłada się na samopoczucie – zaczynamy czuć osłabienie, spada nasza wydolność, często odczuwamy ból głowy. A dodatkowo – organizm przestaje radzić sobie z przetwarzaniem dostarczonych pokarmów.

Kolejnym czynnikiem negatywnie wpływającym na metabolizm jest brak witaminy D. Dlatego też bardzo często odczuwamy spowolnienie metabolizmu właśnie w okresie, kiedy brakuje słońca.

Duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego ma to co jemy. Warto zwrócić uwagę, na tłuszcze trans, zawarte w margarynach, uwodornionych olejach roślinnych, słodyczach, wyrobach cukierniczych, żywności typu instant czy w fast food’ach.

Kolejnym czynnikiem, przekładającym się na tempo metabolizmu są pestycydy. Używane w produkcji warzyw i owoców, są tak naprawdę toksyczne dla ludzi. Są szkodliwe dla tarczycy – gruczołu kluczowego dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, również w zakresie przemiany materii.

Na spowolniony metabolizm narzekają często osoby odchudzające się w oparciu o restrykcyjne diety. Znaczne ograniczenie kalorii powoduje odwrotną od spodziewanej reakcję organizmu. Nasze ciało zaczyna zachowywać się jak w okresie głodu – spowalnia wszystkie procesy życiowe, w celu zachowania cennej energii. Oprócz tego, co jemy, znaczenie ma także to w jaki sposób. Dla prawidłowej przemiany materii ważne jest zachowywanie stałych godzin posiłków.

Duże znaczenie ma także higieniczny tryb życia. Szkodliwy jest przede wszystkim brak snu, który prowadzi do zaburzeń w wydzielaniu hormonu odpowiedzialnego za odczuwanie głodu. Równie problematyczny jest stres. Gdy go odczuwamy, organizm uwalnia duże ilości kortyzolu. Ten zaś powoduje, że ciało zaczyna magazynować tłuszcze, co z kolei powoduje przybieranie na wadze oraz problemy z metabolizmem.

Prawidłowa przemiana materii to podstawa dobrego samopoczucia. Aby cieszyć się właściwym metabolizmem warto zadbać zarówno o urozmaiconą dietę, pozbawioną bardzo przetworzonych produktów, jak i o dużą dawkę ruchu. Konieczne jest także ograniczenie stresu i zapewnienie sobie spokojnego snu.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda