mobile

Sprawiedliwi 2019

Wczoraj podczas gali w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN poznaliśmy nazwiska osób uhonorowanych tytułem Sprawiedliwego 2019.  Ich sylwetki przedstawiła Maja Komorowska. Galę poprowadził Jerzy Kisielewski. Uroczystość uświetnił koncert fortepianowy Janusza Olejniczaka.

Anna Tomasik
Sprawiedliwi 2019

    – Spotykamy się dzisiaj w przeddzień Europejskiego Dnia Pamięci o Sprawiedliwych, dnia, w których czcimy tych, którzy w okresie wojen, terroru, pod presją systemów totalitarnych mieli odwagę sprzeciwić się złu – powiedziała Jolanta Gumula, dyrektor ds. programowych Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. I podkreśliła, że w muzeum już od ponad 12 lat prowadzony jest projekt „Sprawiedliwi. Przywracanie pamięci”, w którym dokumentowane i popularyzowane są historie pomocy tych, którzy w okrutnych czasach zagłady udzielali Żydom bezinteresownej pomocy, ratując ich życie. Przytoczyła też znane słowa Ireny Sendlerowej, że „w czasie wojny łatwiej było zmieścić czołg pod dywanem niż ukryć żydowskie dziecko”.

    – Postawie Sprawiedliwych, których cześć oddajemy w Europie 6 marca, choć nieczęste, mogą być uniwersalne i przejawiać się niezależnie od czasu i miejsca, nie zawsze w obliczu wojennych konfliktów. To może być także życie codzienne i nasze postawy, kiedy czasem łatwiej jest milczeć. Ale właśnie takie milczenie może być bardziej zapamiętane – przypomniała dyrektor Jolanta Gumula.

    Obchodzony w dniu 6 marca Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych ustanowił Parlament Europejski w maju 2012 roku z inicjatywy działającego we Włoszech Komitetu Światowego Ogrodu Sprawiedliwych (GARIWO).

    Tytułem Sprawiedliwych wyróżnia się osoby już nieżyjące, które w czasach wojen i zbrodni XX i XXI wieku występowali między innymi w obronie godności człowieka oraz w obronie wolności w reżimach totalitarnych.  

    Spośród corocznie nominowanych do tego tytułu ostatecznego wyboru trzech „Sprawiedliwych” dokonuje Komitet Ogrodu Sprawiedliwych.

    – W tym roku do sekretariatu komitetu wpłynęło 11 propozycji, spośród których Komitet nominował sześć postaci i spośród których dokonał ostatecznego wyboru. Dzisiejsza uroczystość  jest świadectwem naszej pamięci, jest wyrazem naszej wdzięczności. Jesteśmy im tę pamięć winni. Każda z tych postaci ma wymiar symboliczny. Każda z nich, choć w różnych okolicznościach i momencie dziejowym, walczyła o ludzką godność, sprawiedliwość, wolność i prawdę – powiedziała Anna Ziarkowska, kierownik działu edukacji DSH i sekretarz Komitetu Ogrodu Sprawiedliwych

    Nazwiska Sprawiedliwych 2019 poznaliśmy wczoraj podczas uroczystej gali w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przy ulicy Anielewicza  6 w Warszawie . Ogłosił je Zbigniew Gluza, twórca Ośrodka Karta i przewodniczący Komitetu Ogrodu Sprawiedliwych.

    Do grona wyróżnionych tym tytułem dołączyli: Arsienij Borisowicz Roginski (rosyjski historyk i działacz polityczny oraz przewodniczący Stowarzyszenia „Memoriał”, zajmującego się badaniem zbrodni stalinowskich), Ewelina Lipko-Lipczyńska (nauczycielka języka polskiego, która podczas wojny wraz z rodziną uratowała blisko czterdziestu Żydów. W 1966 roku otrzymała tytuł Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, a w 1997 roku honorowe obywatelstwo Państwa Izrael. Otwarcie protestowała przeciwko aresztowaniom studentów oraz antysemickiej kampanii Marca 1968 roku, za co została wyrzucona ze szkoły z zakazem dalszego nauczania w Polsce) i Raoul Wallenberg (szwedzki dyplomata, który w czasie wojny uratował od eksterminacji kilkadziesiąt tysięcy węgierskich Żydów).

    Ich życiorysy oraz zachowane o nich wspomnienia w pamięci innych osób przedstawiła Maja Komorowska, aktorka,  także członkini Komitetu Ogrodu Sprawiedliwych od początku jego powstania.

    Uroczystość swoją obecnością zaszczycili m.in.: Anna Azari - ambasador Izraela w Polsce, przedstawiciele ambasady Stanów Zjednoczonych, Francji, Norwegii i Słowenii, a także Aldona Machnowska-Góra - dyrektorka koordynatorka ds. kultury i komunikacji społecznej w Urzędzie m.st. Warszawa.

    – Wśród osób, których wyróżniono tytułem Sprawiedliwy 2019 znalazła się także moja ciotka, nauczycielka, Ewelina Lipko-Lipczyńska – zdradziła mi już w kuluarach Małgorzata Kubiak, która na uroczystość przyleciała specjalnie ze Szwecji.  

    W czerwcu w warszawskim Ogrodzie Sprawiedliwych na skwerze gen. Jana Jura-Gorzechowskiego zostaną posadzone drzewka poświęcone tegorocznym Sprawiedliwym oraz odsłonięte kamienie z pamiątkową inskrypcją.

    Organizatorzy wydarzenia: Dom Spotkań z Historią i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

 

Tekst i zdjęcia: Anna Tomasik

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda