mobile
REKLAMA

Sprzedaż nieruchomości: umowa na wyłączność czy zwykła?


Zanim podejmiemy decyzję o sprzedaży nieruchomości, warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami. Czym różni się umowa na wyłączność od umowy zwykłej? Jakie mają wady, a jakie zalety? Jak osiągnąć największy zysk?


Redakcja
Sprzedaż nieruchomości:  umowa na wyłączność czy zwykła?

Na jednym portalu nieruchomości często można spotkać kilka ofert sprzedaży tej samej nieruchomości. Dlaczego różnią się podawanymi informacjami i ceną? Dlaczego sprzedający pozwala sobie na taki chaos informacyjny? Czy nie chce sprzedać swojej nieruchomości za najlepszą cenę?

Opisana sytuacja ma miejsce wówczas, gdy właściciel nieruchomości decyduje się na zawarcie z agencją umowy zwykłej. Jest ona chętniej wybierana przez klientów biur nieruchomości od umowy na wyłączność, ale czy jest faktycznie lepsza? Jakie ma zalety i jakie wady?

Umowa na wyłączność a umowa zwykła

Czym różni się umowa na wyłączność od umowy zwykłej? W umowie na wyłączność podstawą jest klauzula zapewniająca o tym, że agencja nieruchomości, której została powierzona sprzedaż i promocja domu lub mieszkania, jest jedynym pośrednikiem i to jej należy się wynagrodzenie, niezależnie od tego, kto znalazł kupca. Umowę zwykłą można podpisać równocześnie z wieloma agencjami nieruchomości – wynagrodzenie trafia wtedy wyłącznie do pośrednika, który znajdzie kupca. Co więcej, kiedy sam sprzedający znajdzie kupca, jedyna zapłata dla biur wynika z poniesionych przez nie kosztów promocji.

Zalety umowy na wyłączność:

  • Zaangażowanie agencji nieruchomości – w przypadku przeprowadzenia transakcji biuro nieruchomości ma zapewnione wynagrodzenie. Jest to motywacją do zainwestowania w skuteczną promocję nieruchomości. Przy umowie na wyłączność pośrednik będzie maksymalnie zaangażowany w sprzedaż nieruchomości.

  • Lepszy przekaz informacji – wybierając umowę na wyłączność osobisty pośrednik może podać wszystkie dane na temat nieruchomości bez obawy, że potencjalny klient zamiast trafić do niego, kupi tę nieruchomość od innego biura lub bezpośrednio od sprzedającego. Natomiast w umowach zwykłych standardem są ogłoszenia, w których brakuje pełnego adresu i wyraźnego zdjęcia.

  • Lepsza promocja – umowa na wyłączność niemal zawsze wiąże się z wykorzystaniem większej ilości narzędzi promocyjnych i marketingowych niż w przypadku umowy zwykłej. Chociaż nieruchomością zajmuje się wyłącznie jedna agencja, nie oznacza to, że oferta obecna będzie w mniejszej ilości serwisów. Wręcz przeciwnie, biuro nieruchomości użyje najskuteczniejszych narzędzi promocji, aby sprzedać tę konkretną nieruchomość jak najszybciej i jak najdrożej, czyli z maksymalnym zyskiem dla sprzedającego.

  • Wysoki priorytet oferty w związku z tym, że wynagrodzenie z tytułu sprzedaży nieruchomości jest pewne dla agencji, z którą sprzedający jest związany umową na wyłączność, to oferta ta będzie traktowana priorytetowo. To właśnie ją agencja będzie stawiać na pierwszym miejscu w realizowanych przez siebie zleceniach.

  • Bezpieczeństwo nieruchomości – w przypadku umowy na wyłączność klucze do nieruchomości przekazujemy tylko jednej, zaufanej osobie, która dba o bezpieczeństwo całego mienia podczas wizyt klientów, nawet pod obecność sprzedającego.

  • Oszczędność czasu – podpisanie jednej umowy zajmuje o wiele mniej czasu niż podpisanie kilku umów z różnymi agencjami nieruchomości. Dodajmy do tego konieczność kontrolowania działań biur i konieczność informowania wszystkich z nich w przypadku sprzedaży nieruchomości. Dodatkowo w całym procesie sprzedaży agencja nieruchomości zupełnie odciąża sprzedającego ze wszystkich obowiązków z nim związanych.

Umowy na wyłączność – na co zwrócić uwagę?

  • Liczą się kompetencje agencji – podpisując umowę na wyłączność trzeba dokładnie sprawdzić biuro nieruchomości – jego doświadczenie i efekty pracy. Klauzula wyłączności składa odpowiedzialność za sprzedaż w ręce jednej agencji w okresie obowiązywania umowy – w przypadku złego wyboru cały proces może się przedłużyć.

  • Zakończenie współpracy – umowy zwykłe zawierane są zazwyczaj na czas nieoznaczony i można je zerwać w każdej chwili. Wynika to z faktu, że większość agencji oprócz publikacji oferty nie inwestuje w jej promocję. W przypadku umów na wyłączność, które zawierane są na czas określony, zerwanie umowy przed czasem może wiązać się z zapłatą kary umownej, co stanowi zabezpieczenie dla agencji na poczet zainwestowanych środków w działania marketingowe dla danej nieruchomości.

Podsumowując, umowa na wyłączność z doświadczonym biurem nieruchomości ma zdecydowanie więcej korzyści niż umowa zwykła. Co najważniejsze, w jej przypadku zyskujemy pewność, że nasza nieruchomość będzie sprzedawana aktywnie, a agencja zrobi wszystko, co tylko jest możliwe, aby jak najszybciej i jak najkorzystniej zrealizować transakcję.

 

RAFAŁ BIELECKI

Pośrednik w obrocie nieruchomościami.
Zawsze dostarczam swoim klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Reprezentuję tylko jedną stronę transakcji i zapewniam kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji – z korzyścią dla Klienta.

Planujesz sprzedaż, zakup lub wynajem nieruchomości - zapraszam do kontaktu.

Kontakt:

Telefon: 571 296 728

Email: rafal.bielecki@remax-polska.pl


 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda