mobile

Śródmiejskie murale

Są barwne, wielkoformatowe i stoją za nimi miejskie historie. Warszawskie murale zdobią ściany budynków, ożywiając okoliczną przestrzeń. W dzielnicy Śródmieście również znajdziecie tego typu przykłady artystycznego wykorzystania elewacji

Informacja prasowa
Śródmiejskie murale

Upamiętnienie znanych osób związanych ze Śródmieściem, rocznic obchodów czy działań społecznych. Powodów do udostępniania ścian miejskich budynków pod niekomercyjne projekty artystyczne jest wiele. Poznajcie osiem śródmiejskich murali:

Mural Kory przy ul. Nowy Świat 18/20

Mural powstał z inicjatywy tygodnika „Wysokie Obcasy” (Agora S.A.) w ramach akcji „Kobiety wiedzą co robią”. Autorem muralu jest Bruno Althamer, syn słynnego polskiego rzeźbiarza Pawła Althamera. Odsłonięcie muralu nastąpiło 17 stycznia 2019 r. Upamiętnia zmarłą 28 lipca 2018 r. Korę (właściwie Olgę Sipowicz z domu Ostrowska, primo voto Jackowska) – polską piosenkarkę rockową i autorkę tekstów, powszechnie uważaną za jedną z najbardziej charyzmatycznych i wybitnych postaci w historii polskiego rocka oraz za ikonę polskiego rocka. Mural został wkomponowany w nieopodal rosnący kasztanowiec, którego gałęzie tworzą rozwiane włosy artystki, zmieniające kolor wraz z porami roku.

Obok miejsca pochówku artystki na Powązkach Wojskowych, mural jest drugim najczęściej odwiedzanym miejscem przez fanów twórczości Kory oraz zespołu MAANAM, którego była wokalistką.

Mural w ramach kampanii społecznej „Oswajanie starości” przy ul. Pięknej 3A

Mural powstał z inicjatywy Fundacji Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie bez Barier” w ramach kampanii społecznej i edukacyjnej „Oswajanie starości”. Na muralu, obok wizerunku wybitnego aktora Franciszka Pieczki będącego jedną z twarzy kampanii prowadzonej od 2013 roku, namalowane zostały także słowa „Czy całe moje życie nie jest godne Twojej uwagi?”. Dzieło opowiada o ludzkiej codzienności każdego z nas, o naszych babciach, dziadkach i rodzicach. Obcowanie z muralem ma za zadanie oswoić nas ze starością bliskich oraz z procesem starości zachodzącym w nas samych.

Mural został odsłonięty 16 marca 2016 roku. Autorem pracy jest Dariusz Paczkowski a pomysłodawczynią wprowadzenia kampanii w nurt sztuki była reżyserka Katarzyna fender Noińska.

Mural „Captain America” przy ul. Zajęczej 8

Mural powstał w 2012 roku w ramach stypendium dla artystów ufundowanego przez Dzielnicę 
Śródmieście. Autorem muralu jest Simpson. 

Mural uchodźczyni przy ul. Kruczej 6/14A

Mural powstał w 2022 roku z inicjatywy Fundacji Ocalenie. Odsłonięcie muralu nastąpiło 18 sierpnia 2022 roku. Wykonawczynią projektu jest Igna Skrzyszowska z Hadar Studio. Mural inspirowany jest fotografią Grzegorza Dąbrowskiego. Namalowany został przez brytyjskiego artystę o pseudonimie Phlegm. Dzieło przedstawia Afgankę Hajerę - jedną z osób, która była przez 72 dni uwięziona na granicy. Uchodźczyni została sfotografowana w sierpniu 2021 roku w Usnarzu.

Mural ma za zadanie wzmocnić przekaz kierowany do społeczności, pokazując Fundację Ocalenie jako miejsce przyjazne uchodźcom i uchodźczyniom. Ponadto ma skłaniać do refleksji oraz zwracać uwagę na kryzys humanitarny na granicy polsko-białoruskiej.

Mural „żołnierze-marionetki” przy ul. Siennej 45

Mural powstał 2010 roku z inicjatywy Fundacji Vlepvet. Umieszczając mural na elewacji budynku przy ul. Siennej 45 fundacja chciała przywrócić, poprzez działania artystyczne, przestrzeń publiczną mieszkańcom stolicy. Autorem muralu jest francuski artysta ukrywający się pod pseudonimem Blu, specjalizujący się w sztuce publicznej. Autor wykorzystał pozostałości PRL-owskiej reklamy znajdującej się na budynku i wkomponował w nią swoje dzieło. Okno w ścianie wykorzystał jako element otwartych ust jednej z postaci. Mural przedstawia żołnierzy, którzy jak kukły są zwieszeni na sznurkach. Część z nich strzela i rzuca granaty. Żołnierze ukrywają oczy pod hełmami, na których widoczne są znaki Euro oraz sierpa. Na strojach mają naszywki „$”.

Mural ma zmuszać do refleksji oraz pokazywać toczącą się na świecie nieustającą walkę o pieniądze, nie o ideały. Jest w nim zawarta metafora wojny jako narzędzia w rękach władzy.

Chłopiec z płucami, przy ul. Oboźnej 11

Mural powstał w 2021 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Lepsze Miejsce. Autorką jego projektu jest znana rysowniczka Marta Frej. Mural przedstawia chłopca z ciemnymi płucami. Płuca tworzą gęsto zaparkowane samochody. Pod muralem znajduje się napis „Twoje auto – mój oddech. Zostaw samochód w domu”. Mural pokazuje problem zanieczyszczenia powietrza z rur samochodowych oraz ich wpływ na nasze zdrowie. Ma zachęcać do pozostawienia samochodu w domu i korzystania z komunikacji zbiorowej oraz z rowerów.

Mural z okazji obchodów 75-lecia istnienia Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie przy ul. Zielnej 45 (Próżnej 8)

Mural powstał w 2022 roku z inicjatywy Dziekana Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki 
Sztuk Pięknych w Warszawie, z okazji obchodów 75-lecia istnienia ww. wydziału. Powstał przy udziale studentów uczelni. Zgoda na jego umieszczenie została wydana na okres jednego roku, bez oceny wartości artystycznej. 

Mural zwycięski w konkursie „Rewolucja zaczyna się na ulicy. O wolności u Jana Pawła II” przy ul. Mariańskiej 1

Mural powstał w 2017 roku z inicjatywy Stowarzyszenia „Walls don’t lie”. Przedstawia zwycięską pracę w konkursie na mural „Rewolucja zaczyna się na ulicy”, ogłoszonego przez Centrum myśli Jana Pawła II. Celem konkursu było stworzenie przestrzeni spotkania artystów z nauczaniem Jana Pawła II oraz upowszechnienie tego nauczania w nowoczesny i intrygujący sposób w przestrzeni Warszawy. Zwycięzcą został artysta Piotr Depta-Kleśta ze Szczecina.

fot.UDŚródmieście

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda