mobile
REKLAMA

Stadion Miejski świętuje szóste urodziny

Dokładnie sześć lat temu, na gdyńskim Stadionie Miejskim Arka zmierzyła się z Beroe Stara Zagora. Był to pierwszy mecz, który rozegrano na nowym obiekcie przy ul. Olimpijskiej 5. Od tamtego czasu, przy okazji ponad stu emocjonujących wydarzeń, stadion odwiedził blisko milion osób. Rok 2017 będzie przynajmniej równie intensywny: po zakończeniu sezonu LOTTO Ekstraklasy, Gdynia ugości Mistrzostwa Europy UEFA U21 2017. Aktualnie wykonywany jest szereg prac, dzięki którym Stadion Miejski będzie spełniał wymogi nałożone przez UEFA i PZPN.

Informacja prasowa
Stadion Miejski świętuje szóste urodziny

Od piłki nożnej do futbolu amerykańskiego

W minionym roku na Stadionie Miejskim odbyło się ponad dwadzieścia imprez. Poza meczami piłkarskimi - w tym spotkaniami Arki Gdynia, starciem reprezentacji U21 Polska - Czarnogóra oraz turniejami dziecięcymi One Year To Go i Baltic Football Cup - na gdyńskiej murawie odbyły się Mistrzostwa Europy w Rugby 7. Przy ulicy Olimpijskiej startowali również uczestnicy Runmageddonu oraz MTB Gdynia Maratonu.

W poprzednich latach obiekt gościł m.in. piłkarskie reprezentacje Urugwaju i Irlandii. W Gdyni odbył się również finał Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego, a także mecz Polska - Belgia w tej samej dyscyplinie.

Stadion na szóstkę

Dwa lata temu gdyński obiekt uznany został za Super Stadion w plebiscycie portalu ekstraklasa.net, a pierwszoligowcy, w badaniu przeprowadzonym przez Polski Związek Piłkarzy, ocenili gdyńską murawę jako najlepszą spośród wszystkich, na których mieli okazję grać. Na wysoki standard nawierzchni składa się szereg czynników: przemyślany projekt, konstrukcja obiektu, czy wyjątkowa dbałość o podłoże. Gdyńska trawa jest regularnie nawadniana, wspomagana wysokiej jakości nawozami, dosiewana i piaskowana. Czuwa nad nią zespół wykwalifikowanych specjalistów Gdyńskiego Centrum Sportu, a także firmy zewnętrzne. W tym roku gospodarze obiektu przewiesili poprzeczkę jeszcze wyżej. Nad trawą rozłożona została agrowłóknina, której zadaniem było jej bezpośrednie osłonięcie przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. To rozwiązanie, które w Gdyni zastosowane zostało po raz pierwszy.

Europejskie standardy

Piłkarze Arki wrócili na boisko 11 lutego, natomiast w czerwcu Stadion Miejski gościć będzie Mistrzostwa Europy UEFA U21 2017. Trwają prace nad przygotowaniem stalowych konstrukcji, które podczas turnieju ułatwią pracę ekipom telewizyjnym. Mowa m.in. o moście kablowym, który umożliwi poprowadzenie przewodów z wozów transmisyjnych na stadion. Zamontowane zostaną również dodatkowe platformy dla kamer oraz stanowiska komentatorskie. Wraz z PZPN realizowana jest procedura frozen seats, która ma na celu określenie widoczności z każdego siedziska na trybunach i tym samym jego dostępności. Procedura wykluczy ze sprzedaży krzesełka, które „ucierpią" na zmianie organizacji trybun. Planowane jest także zaaranżowanie i wyposażenie pomieszczeń, które podczas turnieju przeznaczone będą dla potrzeb UEFA i PZPN. W fazie projektowania znajduje się infrastruktura elektryczna i teletechniczna, która zlokalizowana będzie w pomieszczeniach przeznaczonych dla mediów i wolontariuszy.

Równolegle trwają prace nad wypełnieniem warunków wynikający z podręcznika licencyjnego PZPN dla klubów ekstraklasy. Zgodnie z normami bezpieczeństwa narzuconymi przez związek, każda dolna trybuna stadionu musi być wyposażona w furtki ewakuacyjne na płytę boiska. Wkrótce takie zejścia znajdować będą się również na Stadionie Miejskim w Gdyni. Zakończono już prace projektowe.

Bilety niebawem w sprzedaży

21 lutego br. ruszy otwarta sprzedaż biletów na mecze UEFA EURO U21 2017. Będzie ona prowadzona za pośrednictwem strony internetowej bilety.u21poland.com. Na 21 spotkań turnieju udostępnionych zostanie łącznie ok. 330 tysięcy wejściówek. 

Mistrzostwa Europy UEFA EURO U21 Polska 2017 odbędą się w dniach 16-30 czerwca w sześciu polskich miastach: Bydgoszczy, Gdyni, Kielcach, Krakowie, Lublinie oraz Tychach. W Gdyni rywalizować będą przedstawiciele grupy B. Na Stadionie Miejskim odbędą się trzy mecze: Hiszpania - Macedonia (17 czerwca, godz. 20:45), Portugalia - Hiszpania (20 czerwca, godz. 20:45) oraz Macedonia - Portugalia (23 czerwca, godz. 20:45).

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko