mobile
REKLAMA

Staw i rzeka to nie lodowisko

W sezonie zimowym w Warszawie można jeździć na łyżwach na 16 lodowiskach, połowa z nich jest bezpłatna. Niemniej nie brakuje chętnych do ślizgania się na Wiśle lub innych rzeczkach czy stawach. Takie zachowanie prawie zawsze obarczone jest ryzykiem załamania się lodu. Dlatego stołeczny Ratusz razem z policją, Państwową Strażą Pożarną i WOPR –em przypomina, że „Staw i rzeka to nie lodowisko” .

Staw i rzeka to nie lodowisko

W Warszawie znajduje się 120 różnego rodzaju akwenów. To są, oprócz Wisły, rzeczki, potoki, glinianki, kanały i osadniki. Najwięcej bo aż 17 jest na Ursynowie, drugi jest Wawer. Tam jest 16 takich miejsc. Trzecie miejsce zajmuje Wilanów. Nie ma w Warszawie dzielnicy, która nie miałaby chociaż jednego takiego miejsca, które skute lodem może sprowokować do niebezpiecznej zabawy. Stąd też działania Urzędu m.st. Warszawy, policji, straży pożarnej i Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego mające na celu edukację dzieci, młodzieży i dorosłych.
    
- Silne  mrozy jakie od ponad tygodnia mamy w Polsce zamroziły wodę w licznych zbiornikach na terenie miasta, których jest ponad sto. Niestety przez niektórych mieszkańców są one wykorzystywane jako teren do rekreacji. Pokrywa lodowa jest zdradliwa i wchodząc na nią nie możemy mieć pewności, że nie pęknie pod naszym ciężarem. Co roku razem ze służbami o tym przypominamy, ale niestety lekkomyślnych osób nie brakuje.- powiedziała podczas konferencji w dniu 8 stycznia 2016r. Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent Warszawy.

11 stycznia startuje w Warszawie kampania edukacyjno – społeczna stołecznego WOPRu, której zadaniem jest uświadomienie zagrożenia związanego z wchodzeniem na zamarznięte akweny i pokazanie w jaki sposób należy zachować się w przypadku załamania się lodu. Adresatami kampanii są dzieci i młodzież, które podczas zbliżających się ferii zimowych narażone są na niebezpieczeństwo. Na potrzeby kampanii WOPR razem z PZU zrealizował piętnastosekundowe spoty, które będą puszczane w stołecznych autobusach i tramwajach. WOPR poprowadzi też  fanpage na Facebooku (f/KruchaWyobraznia) oraz strona internetowa (www.kruchawyobraznia.pl). Tam będą publikowane obszerniejsze materiały dotyczące bezpieczeństwa na lodzie. Kampania potrwa do końca stycznia 2016 roku. Patronat honorowy objęła Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz – Waltz.

Od 2011 roku policjanci z Komisariatu Rzecznego Policji spotykają się z uczniami, podczas których rozmawiają o niebezpieczeństwie na lodzie. Te spotkania policjanci rozpoczynają już w listopadzie i prowadzą do marca. Teoretyczny przekaz poparty jest pokazami ratownictwa lodowego przygotowywanym we współpracy z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym i Strażą Pożarną. Podczas ferii zimowych prowadzone są warsztaty w kinie Praha, podczas których, po seansie filmowym, dzieci i ich rodzice mogą dowiedzieć się o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą zamarznięta rzeka czy jezioro, nauczyć się używać sprzęt ratowniczy oraz wzywać i udzielać pomocy. Na stronie internetowej komisariatu (http://rzeczny.policja.waw.pl/)  oraz facebookowym fanpage’u kapitana Wyderki na bieżąco podawane są informacje z powstawania i zalegania pokrywy lodowej w całym rejonie działania komisariatu.

To bardzo cenna inicjatywa, jednak nic nie zastąpi zdrowego rozsądku a najlepszym zabezpieczeniem przed wypadkiem, najczęściej ze skutkiem śmiertelnym na zamarzniętym stawie lub rzece, jest by nie wchodzić na lód. Do bezpiecznej zabawy służą miejskie lodowiska. "Staw i rzeka to nie lodowisko".

Andrzej Sitko

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda