mobile
REKLAMA

Sztuka to rozwój

Każdy rodzic chce zapewnić swojemu dziecku prawidłowy rozwój. Zapisujemy naszą pociechę na lektoraty z języków obcych dla maluchów i dodatkowe zajęcia z przedmiotów ścisłych. Chcemy jak najlepiej przygotować swoje dziecko do nauki w szkole, tak by w rezultacie bez problemu dostało się na prestiżowe studia, a w rezultacie odnalazło się na rynku pracy.

Redakcja
TAGI
Sztuka to rozwój

W ferworze walki o ukształtowanie jednostki, która będzie doskonale funkcjonować w systemie, nie można zapomnieć o tym, że dziecko to również wrażliwa, kreatywna i twórcza istota, która musi znaleźć ujście dla swojej wyobraźni, dlatego ogromną rolę w jego rozwoju pełni obcowanie ze sztuką. Jedną z form takiego spotkania może być teatr, i to nie tylko wtedy, kiedy dziecko jest li tylko jego biernym odbiorcą.

Tradycyjna lalka
Teatr dziecięcy kojarzymy przede wszystkim z lalkami, pacynkami i marionetkami. Teatra lalkowy jest jeszcze bardziej umowny, niż każda inna forma tej sztuki, w związku z tym widz musi nie raz ruszyć głową, aby skonkretyzować świat przedstawiony. Uczestnik lalkowego performansu nie tylko rozwija swoją wyobraźnię, lecz także uczy się myślenia przyczynowo-skutkowego i szlifuje łączenie ze sobą pewnych faktów i uczy się myśleć symbolicznie.

Dziecko w akcji
Teatr dla dzieci to nie tylko adaptacje baśni. Powstaje coraz więcej współczesnych tekstów dramatycznych, m. in. Maliny Prześlugi i Michała Walczaka, które traktują o współczesnych bohaterach dziecięcych, a co za tym idzie ich fabuły bywają bliższe młodemu widzowi od tradycyjnych historii. Współczesny, autorski teatr dziecięcy to również interakcja z publicznością. Zapraszanie młodego widza na scenę, organizowanie gier i zabaw nie tylko sprawiają, że dziecko utożsamia się ze światem przedstawionym, lecz także ma poczucie sprawczości, czuje się twórcą.

Mała improwizacja
Spotkanie dziecka z teatrem może odbywać się również w na warsztatach improwizacyjnych, organizowanych przez teatry i niezależne grupy twórcze. Tego typu zajęcia polegają na tworzeniu w grupach historii scenicznych „na gorąco”. Nie ma scenariusza, wydarzenia wymyślane są przez małych aktorów na scenie, a cel jest jeden – stworzyć spójną, logiczną i ciekawą fabułę! Tego typu obcowanie z teatrem jest dla dziecka wyjątkowo rozwijające. Uczy koncentracji, uważnego słuchania, daje ujście wyobraźni i rozwija kreatywność, a ta – trudno się nie zgodzić – jest wyjątkowo przydatna, nawet - a może przede wszystkim - w zabójczym systemie korporacji.


 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko