mobile

Szukają chętnych do akcji Żonkile

Muzeum POLIN ogłasza zaproszenie dla chętnych do wzięcia udziału w tegorocznej akcji "Żonkile", dedykowanej upamiętnieniu powstania w getcie warszawskim. 19 kwietnia, w rocznicę tego wydarzenia, planowane jest wręczenie dwumilionowego żonkila na ulicach Warszawy

oprac. Klaudia Kwasek
Szukają chętnych do akcji Żonkile

W tym roku rekrutacja została podzielona na dwa etapy, aby uwzględnić różne grupy wiekowe. Pierwszy etap to nabór indywidualny, skierowany do wolontariuszy powyżej 18. roku życia, trwający do 12 lutego. Drugi etap, czyli nabór instytucjonalny, rozpocznie się 14 lutego i potrwa do połowy kwietnia. Ten drugi obejmuje młodszych uczestników akcji, takich jak szkoły z całej Polski, biblioteki i instytucje kultury.

Osoby chętne do udziału w wolontariacie indywidualnym będą miały okazję uczestniczyć w warsztatach komunikacyjnych, wykładach oraz spacerach edukacyjnych poświęconych historii polskich Żydów i wojennej historii Warszawy. Dla instytucji biorących udział w akcji, przygotowano osobny program edukacyjny, dostępny dla placówek w całej Polsce.

Aby zgłosić się do akcji, wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie polin.pl oraz wybrać dogodną datę spotkania informacyjnego (przeprowadzanego online na platformie Zoom), podczas którego pracownicy muzeum przedstawią szczegóły wolontariatu.

Dlaczego akcja nosi nazwę "Żonkile"? Jest to hołd dla Mareka Edelmana, ostatniego dowódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB), który w rocznicę powstania składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci związanym z powstaniem w getcie warszawskim.

- Muzeum POLIN pragnie poprzez akcję "Żonkile" szerzyć świadomość o tym wydarzeniu historycznym, przywracając pamięć o bohaterskim oporze w getcie warszawskim. Inicjatywa ta ma także na celu budowanie wspólnoty opartej na wzajemnym szacunku i tolerancji - podkreślają organizatorzy akcji. Jednocześnie przypominają historię powstania w getcie warszawskim

Przypomina się krwawą historię powstania w getcie warszawskim, gdzie Niemcy w 1940 roku ogrodzili murem część centrum miasta, przetrzymując prawie pół miliona Żydów. Uwięzionym groziły głód, choroby, przymusowa praca i egzekucje. Latem 1942 roku przeprowadzono Wielką Akcję likwidacyjną, a w 1943 roku doszło do ostatecznej likwidacji getta. Młodzi ludzie z Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) i Żydowskiego Związku Wojskowego (ŻZW) stawili czoło niemieckim żołnierzom, wykazując niezłomną wolę walki pomimo słabej uzbrojenia i świadomości niewielkich szans na sukces - podkreślają organizatorzy wydarzenia.

fot.mat.pras.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda