mobile
REKLAMA

Tablica informacyjna dla niewidomych

Na stacji Metro Młociny zainstalowana jest tablica 3D z planem usytuowanego tutaj węzła komunikacyjnego i z napisami w alfabecie Braille’a, co ułatwia poruszanie się po okolicy osobom z niepełnosprawnością wzrokową. 

Anna Tomasik
Tablica informacyjna dla niewidomych

Warszawa staje się coraz bardziej przyjazna osobom niewidomym i słabo widzącym. Aby o tym się przekonać wystarczy pojechać na Metro Młociny. Przy wejściu do stacji, od strony pętli autobusowej, wzrok przykuwa dotykowa i udźwiękowiona tablica informacyjna z trójwymiarowym planem węzła z napisami w alfabecie Braille’a, co znacznie ułatwia orientację w poruszaniu się po terenie osobom z niepełnosprawnością wzrokową. 
    Naciskamy przycisk i już po chwili słyszymy głos lektora, informującego nas, w którą stronę należy się udać do autobusów, tramwajów czy metra. Tablica wskazuje również numery linii autobusowych i tramwajowych zatrzymujących się na przystankach węzła komunikacyjnego Młociny.
    – Pomysłodawcy tego projektu są zadowoleni i może nawet dumni z siebie. Ale mnie osobiście brakuje planu lub schematu wyglądu stacji metra, no i słuchawek, by można było bardziej dyskretnie posługiwać się nią. Mam wrażenie, że na tablicy jest natłok szczegółów, które osobie niedowidzącej są po prostu zbędne – mówi pan Robert.
    Anna Leszczyńska z Polskiego Związku Niewidomych nie ukrywa, że jeśli chodzi o tablice z planami dla osób niewidomych to obecnie w Polsce nie ma żadnych standardów, które by określały, jak one mają być wykonane.
    ZTM nie wyklucza, że jeśli tablica ta sprawdzi się i osoby niewidome oraz słabo widzące uznają, że jest to dla nich dobre rozwiązanie, to 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko