mobile

Trudności na drodze do budowy stacji techniczno-postojowej metra w Warszawie

Warszawa stoi przed kolejnym wyzwaniem związanym z budową nowej linii metra. Tym razem to kwestia pozyskania działki, na której ma stanąć stacja techniczno-postojowa, skomplikowała sytuację. Wojewoda mazowiecki próbuje wywłaszczyć betoniarnię, która zajmuje teren przeznaczony pod tę inwestycję. Właściciele firmy twierdzą, że "nie tak łatwo przenieść tak dużą firmę". Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, pozostaje optymistycznie nastawiony do rozwiązania problemu.

Amelia Włodarczyk
TAGI
Trudności na drodze do budowy stacji techniczno-postojowej metra w Warszawie

Wojewoda mazowiecki stwierdził, że służby są zdeterminowane do przejęcia nieruchomości, na której obecnie znajduje się betoniarnia. Ta działka jest kluczowa dla dokończenia budowy II linii metra, która początkowo miała zakończyć się w 2022 roku, ale obecnie przewiduje się, że prace zakończą się dopiero w 2026 roku. Opóźnienie wynika częściowo z długotrwałego procesu uzyskania pozwolenia na budowę, które wreszcie zostało udzielone przez wojewodę jesienią 2022 roku.

Według specustawy kolejowej, przejęcie działek znajdujących się na terenie inwestycji powinno być automatyczne i wiązać się z wypłatą właścicielom odszkodowań. Jednak w przypadku betoniarni, ta procedura nie została wykonana. Właściciele betoniarni otrzymali jedynie zaliczkę, a pozostała część odszkodowania wciąż nie została wypłacona.

Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie złożył wnioski o wszczęcie postępowania egzekucyjnego, ale terminy egzekucji zostały przesunięte z powodu oświadczeń byłych właścicieli nieruchomości, którzy obiecali stopniowo oddawać teren. Do tej pory udali teren o powierzchni około 19 tys. metrów kwadratowych, co stanowi około 48 procent całej nieruchomości.

Właściciele betoniarni podkreślają, że przeniesienie tak dużej firmy w krótkim czasie jest bardzo trudne. Chcą odszkodowania i wystarczająco dużo czasu na przeniesienie swojego zakładu.

Służby wojewody mazowieckiego twierdzą, że może dochodzić do celowej opieszałości w oddawaniu nieruchomości na cele publiczne. Wojewoda Tobiasz Bocheński zapewnił, że podejmie zdecydowane kroki w celu przejęcia nieruchomości zgodnie z prawem, niezależnie od ewentualnej złej woli ze strony właścicieli.

Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, podczas konferencji prasowej wyraził nadzieję na szybkie rozwiązanie problemu i kontynuację budowy. Podkreślił, że w tego typu inwestycjach pojawiają się różne problemy, ale jest dobrej myśli co do ich rozwiązania.

Trudności związane z budową II linii metra w Warszawie to kolejne wyzwanie, które trzeba pokonać, aby zapewnić rozwój infrastruktury komunikacyjnej w mieście.

fot. Artur Węgrzynowicz

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda