mobile

Trudy i błędy młodych rodziców

Przyjście na świat potomka to radość, ale i ogromne wyzwanie. Jakie trudności wychowawcze stoją przed młodymi rodzicami?
Jak się z nimi zmierzyć i udowodnić sobie, że możemy wychować dziecko na mądrego i dobrego człowieka?

Agata Mościcka
Trudy i błędy młodych rodziców

Problemy wychowawcze z dziećmi stanowią efekt niewłaściwych działań rodziców. Każdy z nas chciałby, aby jego dziecko osiągało dobre wyniki w nauce, szybko się rozwijało i było zdolniejsze od swoich rówieśników. Niestety, nie wszystkie dzieci mogą spełnić oczekiwania ambitnych rodziców, przez co tracą motywację, mają niską samoocenę a nierzadko próbują kupić zainteresowanie otoczenia poprzez ujawnianie zachowań agresywnych. Trudności wychowawcze mogą wynikać także z samego obserwowania agresji w najbliższym otoczeniu lub przyzwolenia rodziców na takie zachowanie.
W wielu przypadkach kłopoty wychowawcze stanowią naturalną reakcję na pojawienie się kolejnego członka rodziny.
Błędy wychowawcze są trudne do wykrycia – tym bardziej, że w wielu przypadkach pojawiają się już w pierwszych miesiącach życia dziecka. Niektóre z nich można naprawić w dorosłym życiu, inne pozostają z dzieckiem na długie lata i powodują nieodwracalne szkody psychiczne. Niektóre dzieci wciąż słyszą od swoich rodziców, że inni są lepsi, mądrzejsi, zdolniejsi i osiągają lepsze wyniki we wszystkich dziedzinach życia. Krytyka nie jest niczym złym, o ile jest konstruktywna – porównywanie do innych osób, to przejaw ignorancji i braku empatii.

Kolejnym błędem wychowawczym jest nieokazywanie miłości dziecku. Dziecko powinno słyszeć od opiekunów, że jest kochane, ważne i doceniane. Pozytywne zastrzyki energii i upewnienie o wartości dziecka, to najlepsze komplementy, jakie może usłyszeć. Pewność siebie, jaką nasze dziecko buduje w sobie, dzięki świadomości posiadania opoki, jaką są rodzice, daje mu możliwość pokonywania wszelkich przeszkód w życiu.

Pamiętajmy, że dziecko, które ma wsparcie w rodzinie i nie zaznało przemocy – ani słownej, ani fizycznej – wejdzie w okres dorosły bez zbędnego bagażu negatywnych emocji i z pewnością osiągnie wszystkie zamierzone przez siebie cele.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko