mobile
REKLAMA

Trwają akcje Hiena i Znicz 2017

W piątek ruszyły coroczne akcje strażników miejskich i policji. „Hiena” i „Znicz” 2017 mają na celu ochronę cmentarzy i grobów naszych bliskich przez złodziejami i wandalami, a także kontrolowanie wzmożonego ruchu na drogach. Strażnicy i policjanci będą czuwać przez całą dobę aż do 2 listopada.

Informator Stolicy
Trwają akcje Hiena i Znicz 2017

Okres Wszystkich Świętych to czas wzmożonego ruchu na warszawskich nekropoliach. Bardzo często chcąc zdążyć na groby naszych bliskich zapominamy o własnym bezpieczeństwie. Pieczę nad roztargnionymi sprawują służby porządkowe. 28 października jak co roku rozpoczęły się połączone akcje policji oraz straży miejskiej: „Znicz” i „Hiena”. Celem „Hieny” jest prewencyjne oddziaływanie na potencjalnych złodziei i wandali cmentarnych. Tak zwane „hieny cmentarne” nie cofną się przed kradzieżą cennych i drogich wiązanek, czy zniczy. W tym roku na warszawskich cmentarzach działać będzie aż 900 strażników miejskich. Akcja prowadzona będzie przez całą dobę. Dla efektywniejszego wyłapywania „hien” służby wykorzystają nowoczesne noktowizory.

1 listopada to także wzmożony ruch na drogach. Akcja „Znicz” to działania mające na celu sprawne kierowanie ruchem i masową kontrolę kierowców. Nikt nie policzy ile dzięki temu ludzi zostało uratowanych przed wypadkiem z winy pijanych kierowców.  Większość kierowców chce dojechać jak najbliżej do bram cmentarzy. Warto pomyśleć jednak o straconym w ten sposób czasie. Zamiast stać w korkach lepiej skorzystać z komunikacji miejskiej, która obsługuje specjalne linie cmentarne. Jeśli już jesteśmy jednak zmuszeni skorzystać z samochodu to warto zapoznać się wcześniej z wyznaczonymi na czas świąteczny, objazdami. Unikniemy w ten sposób nerwów, a może i mandatu.

Wszystkich Świętych to nie tylko wzmożony ruch na drogach i kradzieże kwiatów. Jest to także znakomity czas do działania dla kieszonkowców. Komenda Stołeczna Policji ostrzega przed nimi w specjalnym komunikacie. Czytamy w nim: „Pamiętajmy, aby na cmentarz nie zabierać ze sobą większej ilości gotówki niż potrzebujemy. Nie nośmy też dokumentów, pieniędzy, kluczy oraz przedmiotów wartościowych w reklamówkach, czy w kieszeniach. Portmonetki, portfele, telefony i karty bankomatowe, a także klucze należy schować w zamykanej wewnętrznej kieszeni odzieży. Korzystając ze środków komunikacji miejskiej torebkę miejmy zawsze przed sobą lub trzymajmy ją w dłoni. Należy także uważać przy wsiadaniu lub wysiadaniu z pojazdów komunikacji zbiorowej, gdyż w tłoku mogą pojawić się kieszonkowcy.” – radzą policjanci.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda