mobile

VII Mistrzostwa Dzieci z Domów Dziecka w Piłce Nożnej już niebawem

Już w następny weekend 13 i 14 lipca odbędą się VII Mistrzostwa Dzieci z Domów Dziecka w Piłce Nożnej. Pierwszego dnia rywalizacja będzie toczyć się na Stadionie OSiR-u Targówek przy ul. Łabiszyńskiej, zaś finały imprezy odbędą się na Stadionie Miejskim Legii przy ul. Łazienkowskiej. Dziś na konferencji prasowej rozlosowano grupy piłkarskiego mundialu. Z kim zagra Polska?
 

Sylwia Fiutkowska/fot. Sylwia Fiutkowska
VII Mistrzostwa Dzieci z Domów Dziecka w Piłce Nożnej już niebawem

W konferencji prasowej poświęconej VII Mistrzostwom Dzieci z Domów Dziecka udział wzięli: Renata Kaznowska zastępca Prezydenta m.st. Warszawy, strategiczny partner mistrzostw, Zbigniew Jaszkowski dyrektor operacyjnego regionu Warszawa w sieci sklepów Biedronka, główny sponsor mistrzostw, Janusz Semel dyrektor Biura Sportu i Rekreacji Urzędu m. st. Warszawa, Anna Mioduska prezes Fundacji Legii, główny partner mistrzostw, Stefan Majewski dyrektor sportowy Polskiego Związku Piłki Nożnej, patronat honorowy turnieju, Kamil Bolek oraz Piotr Śliwiński z LifeTube i TalentMedia, partner główny mistrzostw, Tomasz Kłos były reprezentant Polski, ambasador turnieju, Krzysztof Kot trener i selekcjoner reprezentacji Polski Dzieci z Domów Dziecka, Kamil Gabrysiak jednen z naszych reprezentantów oraz Marcin Lisiak człowiek, który jest duszą całego przedsięwzięcia.

To największa na całym świecie impreza sportowa, dedykowana międzynarodowej społeczności dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych. Już po raz siódmy do Polski zawitają zawodnicy z Europy, a także najdalszych zakątków świata. W tym roku udział w imprezie zapowiedziało 29 drużyn, co oznacza że na boiska wybiegnie blisko 290 młodych piłkarzy.

Początkowo miała być to impreza przygotowywana na fali Euro 2012. Wszystko zaczęło się od Mistrzostw Polski Dzieci z Domów Dziecka. Jednak postawa podopiecznych zaskoczyła samych organizatorów.

- Dzieciaki miały taką energię do gry w piłkę, tak wiele chęci, że nie mogliśmy tego zatrzymać. Co roku zaczęliśmy organizować kolejne imprezy w tym mistrzostwa Polski, Europy, aż w końcu Mistrzostwa Świata - mówił Marcin Lisiak.

Dzięki takim organizacjom podopieczni z placówek opiekuńczo-wychowawczych mogą codziennie trenować i spełniać swoje piłkarskie marzenia.

Jak wspominał Lisiak do tej pory w imprezie udział wzięło 3300 młodych piłkarzy, wykorzystano 150 piłek. Natomiast nie sposób było zliczyć gole, które padały na tej imprezie. Można je jedynie kalkulować po uśmiechach dzieciaków. Zaprezentowały się już 44 kraje z różnych części świata, od tych najbliższych europejskich, aż po najbardziej egzotyczne.

Turnieje Mistrzostw Świata odbywają się także w innych krajach m.in. w Tajlandii, Niemczech, Czechach i na Białorusi. Działają pod polskim patronatem.

Stowarzyszenie zajmuję się także dwoma innymi projektami. Jedną z nich jest drużyna Grom Junior Warszawa. Zespół odnosi sukcesy w lidze mazowieckiej, zaś jej zawodnicy grają w dwóch różnych kategoriach wiekowych.

Jak podkreślał rzecznik prasowy Stowarzyszenia "Nadzieja na Mundial" całe wydarzenie odbywa się dzięki ogromnemu zaangażowaniu wolontariuszy.

- Nasi wolontariusze pomagają tym dzieciom nie tylko podczas treningu, ale także odbierają ich z placówek i zawożą na treningi. Gdyby nie oni to młodzi zawodnicy nigdy nie byliby w stanie w ich uczestniczyć - dopowiedział.

W zeszłym roku powstał projekt Akademia Młodych Trenerów. Wraz we współpracy z PZPN organizują kursy trenerskie, po których zawodnicy zdobywają uprawnienia UEFA C pozwalające na zdobycie licencji samodzielnego trenera. Ułatwia im to znalezienie pracy w zawodzie, który kochają.

Od początku działalności turniej odbywa się w Warszawie, która powoli staje się jednym z głównych ośrodków sportowych w Polsce.

- W Warszawie organizujemy bardzo wiele wydarzeń sportowych o bardzo dużej randze od drobnych wydarzeń niemal osiedlowych po duże turnieje czy Puchary, wydarzenia rangi europejskiej i światowej - mówiła Renata Kaznowska.

Zastępca m.st. Warszawy podkreśliła także wagę wsparcia finansowego, bez którego impreza nie byłaby możliwa. Jednakże radość dzieci po odebraniu toreb pełnych prezentów jest warta każdych pieniędzy.

- Wszystkich serdecznie zapraszam na mecze, aby mogli zobaczyć jak ci młodzi ludzie gryzą trawę. To jest niebywałe z jaką pasją, oddaniem i walką toczą bój o każdą piłkę i gol - dodała.

Ogromne znaczenie przy organizowaniu tej imprezy miało wsparcie sponsorów. Jego głównym przedstawicielem jest firma Biedronka, która wspiera dziecięcą piłkę nożną już od dziesięciu lat, zaś dorosłą od dziewięciu. Zbigniew Jaszkowski dyrektor operacyjny podkreślił, że firma jest pod wrażeniem w jaki sposób Stowarzyszenie propaguje polską dziecięcą piłkę nożną.

- Życzę udanego turnieju, sukcesu sportowego, ale też ducha walki, sportowej rywalizacji oraz nie zapominajmy o szacunku do przeciwnika i sportowego fair play - dodał.

Fundacja Legii, na której stadionie odbywają się finały VII Mistrzostw Dzieci z Domów Dziecka patronuje temu wydarzeniu od początków swojej działalności.

- Wielką sprawą jest to, że ta inicjatywa powstała w Polsce. Stowarzyszenie szerzy tą piękną ideę na cały świat. Te dzieci potrzebują radości, opieki, wsparcia oraz otrzymania szansy, także będziemy im kibicować i pomagać, gdy tylko będą tego potrzebować - mówiła Anna Mioduska.

Ogromne wsparcie dla organizacji pochodzi także od Polskiego Związku Piłki Nożnej. Według jego przedstawiciela Stefana Majewskiego, dzięki takim imprezom jak Mistrzostwa Świata U-20 czy Mistrzostwa Europy U-21 dzieci mogą uwierzyć, że będą w stanie osiągnąć taki poziom, dlatego takie imprezy należy promować.

Największą atrakcją turnieju będzie mecz Telewizja kontra Internet. To spotkanie jest rozgrywane już od trzech lat. Powstało dzięki wsparciu Kamila Bolka oraz Piotra Śliwińskiego.

- Nie było łatwo oderwać gwiazdy od kamer i komputerów, jednak gdy dowiedzieli się jaki jest cel tej inicjatywy i dlaczego maja wyjść na boisko, to poszło już łatwiej. Ze strony Internetu wystąpi 18 różnych przedstawicieli od twórców sportowych, rozrywkowych, muzycznych po gamerów, streamerów i kanały tematyczne. Mam nadzieję, że ta rywalizacja internetowych mediów z telewizyjnymi finalnie przełoży się na wspólne dobro widzów, fanów jak i piłkarzy.

Po stronie telewizji zobaczymy m.in. Dariusza Dziekanowskiego, Jacka Krzynówka, Radosława Gilewicza, Sebastiana Milę, Tomasza Oświęcimskiego, Tomasza Kłosa, Roberta Podolińskiego jak i zagraniczne gwiazdy.

Podczas konferencji rozlosowano także grupy turnieju:

GRUPA A

 • Ukraina
 • Nepal
 • Jordania
 • Macedonia
 • Czechy
 • Chorwacja
 • Bośnia i Hercegowina

GRUPA B

 • Holandia
 • Tajlandia
 • Palestyna
 • Słowacja
 • Portugalia
 • Czarnogóra
 • Węgry

Grupa C

 • Hiszpania
 • Wietnam
 • Rosja
 • Łotwa
 • Uzbekistan
 • Słowenia
 • Białoruś

GRUPA D

 • Polska
 • Japonia
 • Niemcy
 • Serbia
 • Estonia
 • Irlandia
 • Belgia
 • *Litwa (dołączy do turnieju w przypadku, gdy któraś z drużyn nie będzie mogła zagrać)

 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda