mobile
REKLAMA

W rocznicę obrony reduty Ordona

Przeszła do historii dzięki powstaniu listopadowemu, dla potomnych w pamięci zachował ją nasz wieszcz – Adam Mickiewicz. W niedzielę 6 września przypadła 184 rocznica bitwy o Redutę nr 54 zwaną Redutą Ordona.

W rocznicę obrony reduty Ordona

Na niedzielnej uroczystości przy ulicy Na Bateryjce, na terenie Reduty Ordona zjawili się przedstawiciele władz samorządowych z Burmistrz dzielnicy Ochota Krystyną Łęgewicz na czele. Towarzyszyli jej zastępcy: Krzysztof Kruk i Grzegorz Wysocki. Wśród zaproszonych i przybyłych gości obecna była Maria Anna Anders, córka generała Władysława Andersa i dyrektor Biura Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Kancelarii Prezydenta RP Agnieszka Celeda. Nie zabrakło księdza proboszcza miejscowej parafii Kazimierza Sznajdera i przedstawiciel sąsiadującego z Redutą nr 54 Centrum Kultury Muzułmańskiej.

Uroczystość rozpoczęła się hymnem państwowym. Honorową asystę przy pomniku wystawił batalion reprezentacyjny Wojska Polskiego Garnizonu Warszawskiego i żołnierze rekonstruktorzy z X Pułku Liniowego Piechoty z Warki.

- Spotkaliśmy się dzisiaj by oddać hołd poległym i pochowanym tutaj żołnierzom polskim w obronie reduty Ordona, którzy walczyli w obronie Warszawy w 1831 roku w 184 rocznicę – powiedział Artur Nadolski ze Stowarzyszenia Reduta Ordona.

Wspomniano dzieje reduty, jej bohaterskiej obrony przed żołnierzami rosyjskimi. Nadmieniono, że obecnie też trwa walka o redutę, tym razem nie przed siłami carskimi, a przed deweloperami, którzy na terenie przy ulicy Na Bateryjce chcą wybudować domy.

- Ten zryw narodowy był odpowiedzią na brak wolności, na ograniczanie wolności obywatelskich, na zsyłki i więzienie – powiedziała do zebranych burmistrz dzielnicy Ochota Katarzyna Łęgiewicz.

Złożenie wieńców przy pomniku zakończyło oficjalną część uroczystości. Po niej nastąpiła część artystyczna. 6 września 2015 roku obchody na ochockiej Reducie nabrały sportowego charakteru. Ruszył I Otwarty Bieg im. Ordona na dystansie 5 kilometrów.

Badania archeologiczne przeprowadzone w roku 2010 potwierdziły, że Reduta, o której w swoim wierszu pisał Adam Mickiewicz znajduje się przy ulicy Na Bateryjce. To teren dzielnicy Ochota, a nie jak do tej pory sądzono na Woli. Wieszcz uśmiercił Ordona, pisząc, że to on wysadził skład amunicji. W rzeczywistości Julian Konstanty Ordon przeżył wybuch i emigrował. Zmarł śmiercią samobójczą 4 maja 1887 roku we Florencji.

Pamięć o tamtych wydarzeniach powinna trwać. Uroczystość taka jak na Reducie Ordona pokazuje, że są jeszcze ludzie, którym zależy na pamięci historycznej. Kiedyś wybitny mąż stanu, polityk i działacz niepodległościowy Józef Piłsudski powiedział „ Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”.

Organizatorami uroczystości byli Stowarzyszenie Reduty Ordona, Rada i Zarząd Dzielnicy Ochota oraz Komitet Zachowania Reduty Ordona.

Andrzej Sitko

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko