mobile

W Śródmieściu powstanie nowy plac

Powraca pomysł powstania Placu Pięciu Rogów. Skrzyżowanie ulic Chmielnej, Brackiej, Zgody i Szpitalnej zmieni się nie do poznania. Zarząd Dróg Miejskich ogłosił właśnie przetarg na dokumentację budowlaną inwestycji.

 

Informator Stolicy
W Śródmieściu powstanie nowy plac

Skrzyżowanie na którym ma powstać Plac Pięciu Rogów to jedna z wielu charakterystycznych wizytówek Śródmieścia. Miejsce znane z pocztówek, na którym codziennie spotkać można gromady ludzi. Przyznać trzeba, że nie jest to jednak najprzyjemniejsza lokalizacja do spędzania wolnego czasu. Przechodnie wolą szybko przemknąć tędy na drugą stronę ulicy (uważając bacznie na pędzące samochody) by znów zniknąć gdzieś w tłumie na Chmielnej czy Brackiej. Skrzyżowanie zawsze pełniło funkcję ciągu komunikacyjnego. Po planowanych zmianach stanie się ono miejscem bardziej przyjaznym dla mieszkańców. Spacer z Nowego Światu do Pasażu Wiecha nie będzie już drastycznie przerywany niemiłymi konfrontacjami na linii pieszy-kierowca.Efektem końcowym prac w tej części Śródmieścia będą aż dwa nowe miejsca spotkań, przy jednoczesnym, częściowym odejściu od koncepcji betonowej dżungli. Po planowanych nasadzeniach drzew na Placu Powstańców Warszawy, oba wyloty ulicy Szpitalnej kończyć się będą zielonymi oazami.

Plac Pięciu Rogów nie jest nowym pomysłem. Przez pewien czas jego idea była jednak w zapomnieniu. W wyniku konkursu zorganizowanego przez Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego wybrana została koncepcja rewitalizacji skrzyżowania. Teraz powstać ma szczegółowa dokumentacja budowlana. Plac Pięciu Rogów ma być miejscem przyjaznym dla wszystkich mieszkańców. Zostanie on uporządkowany, zniknie konglomerat kostki brukowej i asfaltu. Będzie on wolną przestrzenią, bez wydzielonych jezdni i chodników. Oczywiście, jak to w przypadku ruchu drogowego, zmiana na lepsze (dla pieszych) stanie się pogorszeniem sytuacji drugiej strony – czyli kierowców. Przejazd pozostanie zachowany w ciągu ul. Kruczej i Szpitalnej, ale istnieje jednak możliwość wprowadzenia w tym miejscu strefy zamieszkania. To na pewno utrudni życie kierowców przejeżdżających dzisiaj przez to miejsce. Największa zmiana wiąże się z nasadzeniami drzew i zaplanowanym ustawieniem tzw. „małej architektury”, czyli ławek, śmietników itd. Jeśli ZDM wytypuje przyszłego wykonawcę w terminie, to prace nad Placem Pięciu Rogów rozpoczną się na przełomie 2018/2019 roku.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko