mobile
REKLAMA

W Ursusie powstanie pierwszy Eko Park w Warszawie

Pomysł na nowy park w Ursusie powstał 6 lat temu. Władze dzielnicy Ursus chciały stworzyć miejsce umożliwiające poznanie przyrody. Na lokalizację wybrano teren wzdłuż ulicy Gierdziejewskiego od ulicy Warszawskiej do wysokości ulicy Stanisława Leszczyńskiego. Pierwszy etap inwestycji zostanie zrealizowany w 2017 roku. Park ma mieć powierzchnię ok. 5 h.

W Ursusie powstanie pierwszy Eko Park w Warszawie

W sobotę 23 stycznia w Bibliotece Gołąbki przy ul. Czerwona Droga 6 odbyły się kolejne warsztaty konsultacyjne, w których wzięli udział zainteresowani mieszkańcy Ursusa.

- To jest już nasz drugi warsztat po szeroko zakrojonej akcji informacyjnej. Pierwsze warsztaty były w szkole podstawowej. Cieszyły się sporym zainteresowaniem, przyszli mieszkańcy i studencji SGGW z Wydziału Archiotektury Krajobrazu. Zostało wypracowanych parę pomysłów na park, które na pewno zostaną uwzgklędnone w koncepcji, która zostanie przedstawiona po konsultacjach. Dzisiejsze warsztaty też cieszą się dużym zainteresowaniem. Dzieci, które biorą udział w warsztatach zgłosiły już 30 pomysłów – powiedział Wiesław Gańko, kierownik Zespołu Funduszy Europejskich

Jako lokalizację pod nowy park wybrano teren przy ulicy Gierdziejewskiego. W tym celu teren został zbadany pod kątem występowania gatunków roślin i żyjących na terenie zwierząt. Badano także strukture zaludnienia i oceniono potrzeby społeczności lokalnej. Powstała konvceopcja parku otwartego i dostępnegio dla mieszkańców. W parku mają zostać wybudwane place zabaw dla dzieci, polany piknikowe, przestrzenie do odpoczynku z ławkami i zielenią oraz wybieg dla psów.

- Urząd pierwotnie miał założenia, żeby stworzyć park ekologiczny. Pierwsza grupa studentów, która uczestniczyła w naszych spotkaniach, poszła właśnie w tym kierunku. Ta ekologiczność parku miałby polegać między innymi na zachowaniu istniejących biotopów, na stworzeniu unikatowych miejsc, które pozwoliłyby, nam użytkownikom tego parku na odkrywanie istniejącej flory i fauny. Dzięki badaniu, które wcześniej przeprowadziliśmy wynika, że realizacja przy założeniu inwestycyjnym tego parku spowodowałoby zwiększenie prawie dwukrotnie roślin rodzimych na tym terenie. Studenci wypracowali też taki system ekologiczności polegajacy między innymi na tym, że ścieżki, które miałyby mieć miejsce w obecnym parku byłyby ekologiczne, wodoprzepuszczalene i wykonane z materiałów skalnych, z materiałów, jak najbardziej naturalnych. Również padła bardzo ciekawa sugestia, żeby zastosować oświetlenie z paneli słonecznych, co pozowaliłoby wykorzystać odnawialne źródła energii – powiedziała Magdalena Czapska – Szymul, kierownik referatu w Wydziale Ochrony Środowiska.

Na terenie Eko Parku znajdowac się bedą niecki retencyjne zbierające wodę opadową z ulic. Ta woda zostanie, po oczyszczeniu, wykorzystana do utworzenia środowiska zalewowego.

Eko Park przy ulicy Gierdziejewskiego ma pełnić funkcje nie tylko rekreacyjną, ma być miejscem edukacyjnym dla uczniów dzielnicowych szkół.

Pierwszy etap inwestycji zostanie zrealizowany ze środków z Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska. Na realizację kolejnego etapu Urząd Dzielnicy wystąpi o dofinansowanie ze środków unijnym w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Całość inwestycji szacowana jest na 10 mln złotych.

Andrzej Sitko

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko