mobile
REKLAMA

Walka o Jazdów

Obrońcy osiedla wywalczyli pozostanie fińskich domków przy ul. Jazdów. Niebawem miasto ogłosi konkurs na projekt zagospodarowania Jazdowa, uwzględniający postanowienia z zeszłorocznych konsultacji społecznych.

TAGI
Walka o Jazdów

„Dla miasta teren Jazdowa jest bardzo ważny. Domki fińskie tu pozostaną i będą częścią zagospodarowania tego obszaru” - zadeklarował 28 kwietnia Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent Warszawy.

Sporne drewniane domki wpisały się w historię powojennej Warszawy. Ich powstanie datuje się na rok 1945. Zbudowane zostały z elementów wyprodukowanych w Finlandii, która po przegranej wojnie oddała je ZSRR jako część kontrybucji. Warszawa takich domków otrzymała w sumie 500, z czego 90 ustawiono przy ul. Jazdów. W tym miejscu zamieszkali architekci i inżynierowie z Biura Odbudowy Stolicy. Później lokatorami osiedla byli też m.in. poeta Jonasz Kofta, aktorka Barbara Wrzesińska czy satyryk Jan Pietrzak. Na chwilę obecną zachowało się 27 domków, z czego zamieszkanych jest już tylko 11.  

Pod koniec 2011 roku ówczesny burmistrz Śródmieścia, Wojciech Bartelski, podjął decyzję o likwidacji fińskich domków. Argumentował ją wyeksploatowaniem się budynków oraz wyglądem nie wpisującym się w reprezentacyjny krajobraz okolicy przeznaczonej dla gmachów rządowych i ambasad. Jego decyzja napotkała jednak opór ze strony obrońców domków, za którymi opowiedział się nawet ambasador Finlandii Jari Vilen.

Stowarzyszenie Mieszkańców Domków Fińskich Jazdów wystosowało petycję o zorganizowanie konsultacji społecznych, pod którą podpisało się blisko 2 tys. osób. Uczestnicy konsultacji postulowali o pozostawienie wszystkich zachowanych 27 domków oraz sąsiadujących z nimi murowanych budynków – pozostałości po Szpitalu Ujazdowskim. Jazdów miałby być osiedlem otwartym, zielonym, pełniącym funkcje społeczne, kulturalne, edukacyjne, a także rekreacyjne i mieszkalne. Pomysł ten będzie jednak wymagać wprowadzenia zmian w studium zagospodarowania miasta, które przewiduje powstanie w tym miejscu budynków administracyjnych.

Burmistrz Śródmieścia Wojciech Turkowski 28 kwietnia zapewnił, że wyniki konsultacji społecznych są dla władz wiążące. Na początku sierpnia zostanie ogłoszony konkurs na projekt zagospodarowania. Do planowania przestrzeni Jazdowa włączyli się studenci Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Podczas kwietniowych warsztatów, w ramach praktyki wykonali wstępne prace projektowe. Pozwolą one uzyskać pierwsze wyobrażenie na temat możliwości Jazdowa. Konkurs zostanie rozstrzygnięty w połowie grudnia.

W trakcie trwania konsultacji powołana została również grupa ds. tymczasowego wykorzystania domków fińskich. Miała zająć się rozwiązywaniem bieżących problemów oraz wypracowanie zasad przejściowego użytkowania tych budynków. W pracę grup zaangażowali się przedstawiciele m.st. Warszawy i strona społeczna. Ustalono, że przez rok siedem domków będzie przeznaczonych do najmu na prowadzenie działalności społeczno-kulturalnej przez organizacje pozarządowe.

„Podczas konferencji Burmistrz Dzielnicy Śródmieście Wojciech Turkowski i przedstawiciel strony społecznej podpisali list intencyjny partnerstwa dla Jazdowa. Zakłada on wsparcie i współdziałania na tym terenie dla zachowania jego unikatowości” - czytamy na stronie Urzędu Miasta.

Skan tego dokumentu został udostępniony na Facebooku Osiedla Jazdów: https://www.facebook.com/jazdow/photos/a.188465874581568.44635.185929594835196/844419038986245/?type=1&theater

 

Magdalena Bieńkowska

 

Fot. "Jazdów 10 1 i 10 2" by Panek - Own work. Licensed under CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Jazd%C3%B3w_10_1_i_10_2.jpg#/media/File:Jazd%C3%B3w_10_1_i_10_2.jpg

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda