mobile
REKLAMA

Warszawa będzie aglomeracją?

Prawo i Sprawiedliwość złożyło projekt ustawy, zakładający, że Warszawa połączy się z trzydziestoma trzema okolicznymi miejscowościami.

TAGI
Warszawa będzie aglomeracją?

Nie będzie to jednak jedno dwumilionowe miasto, ale dwie integralne jednostki: Miasto Stołeczne Warszawa i Gmina Warszawa, obejmujące w całości powiat warszawski. Jakie mogą być skutki tej zmiany? Zarówno Gminą jak i Miastem będzie zarządzał jeden prezydent wyłoniony w wyborach. Rada miasta będzie funkcjonować na podobnych zasadach jak uprzednio, z tą różnicą, że w jej skład w większości wchodzić będą radni spoza obecnej Warszawy. Miasto Stołeczne Warszawa będzie wykonawcą władzy z zakresu gminy i powiatu dysponując przy tym mniejszą ilością radnych. Zadania z zakresu powiatu, Miasto będzie mogło przekazać gminie jedynie za pomocą porozumienia.

Wątpliwości budzi fakt, że z podatków warszawiaków będą utrzymywane przyłączone gminy, z drugiej jednak strony istnieje prawdopodobieństwo, że fundusze mieszkańców Gminy mogą być przenaczane na inwestycje w Mieście Stołecznym, które w mniejszym stopniu będą dotyczyć osób mieszkających na terytoriach dołączonych do Warszawy. Powstaje również pytanie o to, w jaki sposób funkcjonować będzie finansowanie z Unii Europejskiej, które już zostały przyznane Warszawie. Problem jest niezwykle złożony, ma wiele zarówno plusów, jak i minusów w znacznej mierze wpływających zarówno na życie mieszkańców Warszawy, jak i gmin które mają stać się częścią Stolicy. O zdanie na ten temat zapytaliśmy Pana Wojciecha, rodowitego ząbkowiczanina:

Waham się. Jeszcze kilka lat temu byłbym zdecydowanie przeciwny, ponieważ od kiedy pamiętam mamy w Ząbkach dobre władze, inwestycje które miały być finansowane z Unii Europejskiej faktycznie weszły w życie. Źródłem moich obaw była możliwość przeznaczenia funduszy miasta Ząbki na rzecz Warszawy – sprawy stolicy są przecież z pragmatycznego punktu widzenia istotniejsze. Teraz mam mniej wątpliwości. Plusem z pewnością będzie poprawa komunikacji w Ząbkach, zarówno jeśli chodzi o sieci komunikacyjne, jak i o sprawę biletów – komentuje Pan Wojciech.

Projekt niewątpliwie wymaga dopracowania i wyklarowania. Planowane zmiany będą swoistą rewolucją w życiu Warszawy, powiatu i gminy.

 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda