mobile
REKLAMA

Warszawa ma szansę być Zieloną Stolicą Europy

Pierwszą Zieloną Stolicą Europy został wybrany w 2010 roku Sztokholm. Od tamtej pory pięć innych europejskich miast zdobyło ten tytuł. Do zdobycia tego tytułu w 2018 roku przymierza się Warszawa. Władze stolicy twierdzą, że jest to możliwe.

Warszawa ma szansę być Zieloną Stolicą Europy

Zielona Stolica Europy wybierana jest pośród miast liczących powyżej 200 tysięcy mieszkańców, które  wykażą się postępem miasta w dwunastu obszarach takich jak chociażby lokalnego wkładu na rzecz zapobiegania globalnej zmianie klimatu, ochrony przyrody, oczyszczania ścieków, zarządzania środowiskiem na poziomie władz lokalnych, jakości powietrza i terenów zieleni miejskiej.

- W każdym z tych obszarów musimy pokazać to w jakim stanie byliśmy jako miasto. W jakim stanie jesteśmy dzisiaj i w jakim stanie chcemy być za lat kilka. Zdecydowaliśmy, że jesteśmy po tak dużej zmianie w kwestii środowiska i dalej przed dużymi wyzwaniami, że sam tytuł Zielonej Stolicy byłby dla nas dalszą motywacją do prowadzenia zmian. A zwłaszcza dotarcia do świadomości mieszkańców  – powiedział wiceprezydent m.st. Warszawy Michał Olszewski -  To my wszyscy, jako mieszkańcy musimy zmieniać miasto, żeby żyło się w nim bardziej komfortowo – dodał.

Ratusz uznał, że trzy obszary są autami Warszawy. Są to: gospodarka wodno-ściekowa, transport miejski i obszar bio – różnorodności. Co już udało się zmienić?

Do 2012 roku tylko 40 procent ścieków trafiało do oczyszczalni, pozostałe 60 do Wisły. Od 2012 roku 100 procent ścieków odbieranych w Warszawie podlega oczyszczeniu. Ogromna w tym role spełnia Oczyszczalnia Ścieków Czajka, która jest największą inwestycją środowiskową w Europie Środkowej. W latach 2008-2010 zmodernizowano warszawskie Filtry Lindleya – wybudowano stacje ozonowania pośredniego i filtrowania na węglu aktywnym, dzięki czemu woda kranowa nadaje się do picia a czasami jest zdrowsza od tej butelkowanej.

Po warszawskich ulicach jeździ 10 nowych autobusów elektrycznych firmy Solaris. Warszawa może pochwalić się tym, że użytkuje pojazdy napędzane prądem wcześniej, niż zrobił to Londyn. Ponadto Miejskie Zakłady Autobusowe powoli odchodzą od używania pojazdów z tradycyjnymi silnikami. W taborze MZA są autobusy z napędem hybrydowym. W planach są testy silników hybrydowych na bazie silników gazowych. Sto trzydzieści pojazdów niskoemisyjnych planuje zakupić Ratusz do 2022 roku. Planowana jest rozbudowa linii tramwajowych i metra. Niskoemisyjne autobusy, tramwaje i metro to nie jedyne rozwiązania mające na celu poprawę jakości powietrza. Budowane są ścieżki rowerowe. Ogromną popularnością cieszy się wprowadzony w 2012 roku system rowerów publicznych Veturilo.

Modernizacja dwóch znajdujących się na terenie miasta elektrociepłowni: Żerań i Siekierki, należących do spółki PGNiG TERMIKA S.A. spowoduje mniejszą emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

Atutem Warszawy są tereny zielone. Nieuregulowana Wisła jest jedyna w swoim rodzaju. Żadna europejska stolica nie może pochwalić się zielonym, nie zabetonowanym brzegiem. Teren ten znajduje się w obszarze Natura 200, a miasto realizuje programy ochrony siedlisk ptaków i przywrócenie dawnego stanu łąk zalewowych. Położenie Warszawy w pobliżu Puszczy Kampinoskiej i jednego z największych parków narodowych czyni ze stolicy miejsce unikatowe w skali europejskiej. Warto pamiętać, że 1/3 powierzchni miasta to tereny zielone. Każde wycięte w Warszawie drzewo zastąpione zostaje nowym. W latach 2009 – 2014 w mieście wyciętych zostało 159 tysięcy drzew, a posadzono 170 tysięcy. W celu koordynowania i monitorowania działań urzędów dzielnic powołano Pełnomocnika ds. Zieleni.       

Zdobycie przez Warszawę tytułu Zielonej Stolicy Europy bezie dla miasta uhonorowaniem starań o lepsze, bardziej przyjazne środowisko. I jak zaznaczył wiceprezydent Olszewski, motywacją do jeszcze większych zmian. Czy Warszawa dołączy do takich miast jak Sztokholm, Hamburg. Vitoria. Nantes. Kopenhaga i tegoroczna zielona stolica – Bristol zadecyduje głosowanie w Brukseli. Wniosek do Komisji Europejskiej musi zostać wysłany do 19 października drogą elektroniczną. Stołeczny Ratusz zapewnia, że stanie się to wcześniej.

Andrzej Sitko
 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda