mobile

Warszawa stała się azylem dla pisarzy i obrońców praw człowieka

Od ubiegłego czwartku, 20 lipca Warszawa stała się członkiem Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia. ICORN to organizacja non-profit mająca na celu zapewnienie schronienia i ochrony dla pisarzy, poetów, dziennikarzy i obrońców praw człowieka, którzy są prześladowani w swoich krajach z powodu swojej twórczości lub aktywności na rzecz praw człowieka

Aleksandra Żochowska
Warszawa stała się azylem dla pisarzy i obrońców praw człowieka

Warszawa dołączyła do Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia (ICORN). Umożliwia to udzielanie schronienia pisarzom i obrońcom praw człowieka, którzy są prześladowani w swoich krajach i nie mogą tam swobodnie tworzyć ani żyć.

Już w grudniu 2018 roku Rada m.st. Warszawy zaakceptowała rezolucję dotyczącą przyjęcia m.st. Warszawy do Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia (ICORN), a 20 lipca 2023 roku, oficjalnie podpisano umowę w tej sprawie. Warszawskie Obserwatorium Kultury zostało wyznaczone jako instytucja odpowiedzialna za prowadzenie programu wsparcia dla pisarzy i obrońców praw człowieka, którzy znajdą azyl w stolicy.

- Niezmiernie cieszę się, że Warszawa staje się właśnie jednym z miast, które łączy postawa solidarności z prześladowanymi pisarzami i pisarkami. Zrobimy co w naszej mocy, aby zapewnić azyl jak największej liczbie prześladowanych pisarzy i artystów, a także stworzyć wraz z innymi organizacjami trwałą globalną sieć stojącą w obronie wolności słowa. To szczególne zadanie, zwłaszcza w kontekście szalejącej za naszymi granicami wojny. Mam nadzieję, że nasze miasto stanie się miejscem ocalenia talentu wszystkich artystów i artystek, którzy znajdą tu swój dom oraz przyczyni się do uratowania wrażliwości na otaczający nas świat – mówi Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.

Czym jest ICORN?

W 2005 roku w Norwegii powstała Międzynarodowa Sieć Miast Schronienia. Ma na celu zapewnienie azylu pisarzom i obrońcom praw człowieka, którzy są prześladowani w swoich krajach i nie mogą tam bez ograniczeń żyć i tworzyć. Jednym z inicjatorów powstania sieci był Salman Rushdie, znany z napisania kontrowersyjnej książki "Szatańskie wersety". Powieść wywołała ostry sprzeciw w świecie islamskim i spowodowała wydanie na niego fatwy, czyli wyroku śmierci ze strony fundamentalistów muzułmańskich.

Mechanizm działania ICORN opiera się na umowach i współpracy między miastami, organizacjami pozarządowymi i pisarzami. Kiedy pisarz lub obrońca praw człowieka jest zagrożony w swoim kraju, ICORN wraz z partnerami weryfikuje sytuację i zapewnia, że osoba spełnia kryteria kwalifikujące do otrzymania azylu.

W przeciągu dekady funkcjonowania ICORN udało się zapewnić tymczasowe schronienie dla setek pisarzy, intelektualistów, blogerów oraz działaczy broniących praw człowieka.

Jest to znacząca organizacja, która nawiązała współpracę z rządami różnych państw, Komisją Europejską, ONZ oraz UNHCR, a także Międzynarodowym PEN Clubem w celu wdrażania polityki ochronnej dla prześladowanych twórców.

ICORN skupia ponad 75 miast na całym świecie. Miejscowości wspólnie działają w duchu solidarności, oferując bezpieczne miejsce i wsparcie dla twórców i aktywistów, którzy stawiają czoła represjom i ograniczeniom w swojej ojczyźnie.

Do grona miast zaangażowanych w działalność należą: Amsterdam (Holandia), Antwerpia (Holandia), Aarhus (Dania), Barcelona (Hiszpania), Bergen (Norwegia), Bø (Norwegia), Bruksela (Belgia), Chiusi i region Toskanii (Włochy), Kopenhaga (Dania), Lublana (Słowenia), Lucerna (Szwajcaria), Malmö (Szwecja), Meksyk (Meksyk), Molde (Norwegia), Pittsburgh (Stany Zjednoczone).

W 2011 roku Kraków stał się pierwszym polskim miastem, które dołączyło do ICORN.

fot.UMW

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda