mobile

Warszawa straci część połączeń z Lotniskiem Chopina

Jeszcze w tym roku Warszawa może stracić kilkanaście połączeń Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich z Lotniskiem Chopina. Wszystko przez plany Ministerstwa Infrastruktury i PKP Intercity, które chcą uruchomić nowe połączenie z Łodzi. Niestety pociągi te będą omijać najważniejsze stacje na terenie aglomeracji warszawskiej. To duży problem dla mieszkańców Warszawy, którzy stracą dogodny dojazd do lotniska, a także zagłębia biurowego na Służewcu Przemysłowym.

Informacja prasowa/ fot. Gnesener1900
TAGI
Warszawa straci część połączeń z Lotniskiem Chopina

Plany Ministerstwa Infrastruktury i PKP Intercity spowodują likwidację kilkunastu połączeń SKM i KM z Lotniskiem Chopina. – To ogromna strata dla tysięcy podróżnych oraz warszawiaków chcących szybko dotrzeć do zagłębia biurowego na Służewcu Południowym. Dlaczego rząd po raz kolejny podejmuje niekorzystne dla warszawiaków decyzje. Odczytuje to jako kolejny element walki politycznej z samorządem warszawskim – mówi Marcin Kierwiński, poseł na Sejm RP.

Uruchomiona przed EURO 2012 kolejowa linia lotniskowa jest niezwykle istotnym elementem systemu transportu publicznego aglomeracji warszawskiej. – Od początku funkcjonowania pociągi na tej trasie kursują co 15 minut. To główna przyczyna sukcesu tego połączenia. Częste kursy powodowały, że pasażerowie chętniej wybierali kolej i rezygnowali z transportu drogowego. Teraz może się to zmienić – ostrzega Jarosław Szostakowski, szef klubu radnych Koalicji Obywatelskiej w Radzie Warszawy.

Ustalenie rozkładów na linii lotniskowej, z uwzględnieniem ruchu wszystkich pociągów na tzw. linii radomskiej, średnicowej, mińskiej czy legionowskiej jest olbrzymim wyzwaniem. Wynika to z konieczności koordynacji rozkładów jazdy pociągów podmiejskich i dalekobieżnych, którą trzeba osiągnąć nie w skali poszczególnych linii, ale całego Warszawskiego Węzła Kolejowego. – Nowe połączenie proponowane przez kolejarzy i ministerstwo nie będzie pełnić żadnej funkcji dla Warszawy i jej mieszkańców. Zgodnie z założeniem pociągi z Łodzi będą omijać centrum stolicy i najważniejsze stacje. Nie bez znaczenia jest również kwestia biletów. Na podstawie obecnie obowiązujących umów zarówno w pociągach SKM, jak i KM, obsługujących Lotnisko Chopina, obowiązuje pełne wzajemne honorowanie wszystkich biletów. To szczególnie ważne udogodnienie dla podróżnych przylatujących do Warszawy – podkreśla Aleksandra Gajewska, wiceprzewodnicząca Rady Warszawy.

W rozwój Szybkiej Kolei Miejskiej zainwestowane zostały setki milionów złotych. Zmodernizowano i unowocześniono bazę postojową na Szczęśliwicach, a specjalnie do obsługi lotniska pozyskano nowe pociągi. Ich zakup dofinansowany był ze środków unijnych. - Pojawienie się kursów PKP Intercity zakłóci realizację projektu unijnego zgodnie z założeniami uzgodnionymi z Komisją Europejską – ostrzega radny Szostakowski.

Źródło: UM Warszawa

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda