mobile
REKLAMA

Warszawa w kwiatach

Wiosna na dobre zawitała do stolicy. Nasze oczy cieszą krokusy, żonkile, tulipany,bratki i stokrotki. Nad ich odpowiednim wyborem i rozmieszczeniem czuwają projektantki z Zarządu Oczyszczania Miasta.

Elżbieta Wieleba
Warszawa w kwiatach

 Kolorowe kwiaty pojawiają się na pętlach autobusowych i tramwajowych. Jesienią zeszłego roku posadzono na pętli przy al. Wilanowskiej, na Szczęśliwicach i Witolinie 3 tysiące róż i berberysów. Kwietne upiększanie to stosunkowo nowa koncepcja. W 2017 roku ozdabianie stolicy zielenią powierzono Zarządowi Oczyszczania Miasta. Projektantki Alina Kulińska oraz Marta Kucińska są odpowiedzialne za dobre wykonywaniee powierzonej misji.

Sztuka kompozycji

Wybór konkretnych gatunków nie jest przypadkowy. Ważne, aby rośliny były dobierane w zgodzie ze sztuką ogrodniczą. Jak tłumaczy Marta Kuchcińska, kwiaty, oprócz tego, że powinny mieć wysokie walory estetyczne, muszą być – zwłaszcza te wiosenne – odporne na warunki atmosferyczne, szczególnie na niskie temperatury. Wyzwaniem jest wybór roślin o podobnych potrzebach np. o podobnym składzie gleby. 
 

Symbolika rabatek

Warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób można wykorzystać barwne rabaty do pokazania chociażby bieżących wydarzeń z życia kraju. W 2018 roku, gdy hucznie obchodzono 100-lecie odzyskania niepodległości, na pętlach pojawiły się biało-czerwone kompozycje. Tej wiosny Zarząd Oczyszczania Miasta zaplanował nowe rabaty przy Dworcu Centralnym. Będzie można podziwiać 500 krzewów róż, hortensji i śnieguliczek. Jedno jest pewne- zieleni w mieście nigdy nie za wiele! 

żródło: ztm.waw.pl

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda