mobile

Warszawa wesprze wymianę pieców

Smog nad Warszawą to coraz większy problem. Ostatnie mrozy przyniosły rekordowe stężenie trujących substancji nad stolicą. Jedną z przyczyn jest używanie pieców węglowych. Dlatego tez władze stolicy chcą wesprzeć mieszkańców w ich wymianie.

TAGI
Warszawa wesprze wymianę pieców

Modernizacja domowych pieców i kotłowni to bardzo kosztowne przedsięwzięcie. W reakcji na problemy ze stanem powietrza nad miastem władze Warszawy zdecydowały się wprowadzić dotację na realizację inwestycji polegających na modernizacji kotłowni oraz wymianie pieców.

W świetle zapisów w uchwale, która została podjęta przez Radę Miasta w grudniu, warszawiacy będą mogli otrzymać dopłaty od 7 000 do nawet 20 000 złotych w zależności od tego, czy o dotację ubiegać się będzie osoba fizyczna czy wspólnota mieszkaniowa. Udzielone wsparcie nie będzie mogło jednak przekroczyć 75% rzeczywistych kosztów realizacji inwestycji.

Dotacje pochodzić będą ze środków budżetu m.st. Warszawy, które pozyskane zostaną z tytułu opłat za korzystanie ze środowiska oraz z nałożenia administracyjnych kar pieniężnych. W budżecie na 2017 rok na wsparcie w omawianym zakresie zarezerwowano kwotę ponad 23 milionów złotych. W świetle zapowiedzi, jeśli zaistnieje konieczność sfinansowania dodatkowych działań środki te będą mogły zostać zwiększone.

– W Warszawie notujemy systematyczny spadek zanieczyszczeń pyłami PM10 i PM2,5. Niestety poziom benzo[a]piranu wciąż pozostaje niezmienny. Ten rakotwórczy związek trafia do powietrza z dymem, który wydzielany jest najczęściej podczas spalania w domowych piecach i kotłowniach niskiej jakości paliw stałych. Chcemy przeciwdziałać temu zjawisku i ograniczyć źródła tzw. niskiej emisji. Stąd uchwała, która pozwoli warszawiakom na wymianę niefektywnych i nieekologicznych źródeł ogrzewania – podkreślił Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Składanie wniosków rozpoczęło się 12 stycznia br. Zainteresowani mogą je składać do końca marca. Wnioski można pobrać ze strony internetowej Biura Ochrony Środowiska, ze strony zielona.um.warszawa.pl a także w formie drukowanej w Wydziałach Obsługi Mieszkańców. Po wypełnieniu formularz powinien zostać złożony w BOŚ przy pl. Starynkiewicza 7/9. Według zapowiedzi program ma być także kontynuowany w kolejnych latach.

Rafał Osiński

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda