mobile
REKLAMA

Warszawa wspiera młodych liderów

Projekt Warszawska Akademia Młodych Liderów jest realizowany w ramach miejskiego Programu „Młoda Warszawa. Miasto z klimatem dla młodych 2016-2020” przy współpracy z organizacjami pozarządowymi: Fundacją Szkoła Liderów i Fundacją Civis Polonus.

inf. pras.
TAGI
Warszawa wspiera młodych liderów

W ramach pierwszej edycji Warszawskiej Akademii Młodych Liderów blisko 50 młodych warszawiaków profesjonalizuje swoje działania w obszarze samorządów uczniowskich, młodzieżowych rad oraz grup nieformalnych. Uczestnicy akademii to osoby w wieku 13-19 lat, które są przedstawicielami samorządów uczniowskich, młodzieżowych rad dzielnic, Młodzieżowej Rady m.st. Warszawy i grup nieformalnych. Celem projektu jest rozwój kompetencji liderskie, wzmocnienie w dalszej aktywności społecznej i obywatelskiej, podniesienie wiedzy i umiejętności w zakresie angażowania rówieśników i społeczności lokalnych, a także wykorzystania dostępnych w Warszawie narzędzia i mechanizmów przy realizacji swoich projektów.

 

- Ja bez doświadczenia liderskiego w młodości, nie byłbym dziś w tym miejscu, w którym jestem. Większość z Was będzie miało w przyszłości wpływ na Warszawę - na poziomie dzielnicy, osiedla a może całego miasta – powiedział Marcin Wojdat, sekretarz miasta podczas konferencji podsumowującej Warszawską Akademię Młodych Liderów w Centrum Kreatywności Targowa.

 

Karolina Malczyk - zastępca dyrektora Centrum Komunikacji Społecznej dodała - Podajcie dalej to czego nauczyliście się w WAML. Zachęcajcie kolegów do aktywnego działania. Zmiana jest możliwa tylko dzięki mieszkańcom.

 

Uczestnicy zaprezentowali osiem zrealizowanych już projektów i dwa, które odbędą się niebawem. Tematyka był różnorodna - od spotkania z europosłem, przez zajęcia dla przedszkolaków po anty smogowe happeningi.

 

Program Warszawskiej Akademii Młodych Liderów realizowany był za pomocą trzech form: warsztatów, spotkań wspomagających proces rozwoju liderskiego oraz treningu zadaniowego. W sumie młodzi warszawiacy podczas 8 miesięcy zaangażowania w projekt wzięli udział w ponad 40 godzinach warsztatów, spotkań z trenerami, ekspertami, urzędnikami i innymi zaproszonymi gośćmi. Przez cały proces edukacyjny uczestników - prowadzony był trening zadaniowy. Młodzież, przy wsparciu trenera, pracowała w mniejszych grupach (ok. 5-7 osób), planując i realizując własny, autorski projektu. Poprzez praktyczne działanie i testowanie rozwiązań młodzież podnosiła swoje kompetencje w zakresie pracy projektowej od diagnozy i ustalenia celów projektu, przez jego realizację, aż po ewaluację. Podczas treningu zadaniowego zostało przygotowanych 10 mini-projektów, które wykorzystują mechanizmy partycypacji obywatelskiej (np. budżet partycypacyjny, inicjatywa lokalna, program Młoda Warszawa, program Warszawska Aktywna Młodzież czy struktury młodzieżowych rad i samorządów uczniowskich).

 

Ważną rolę w projekcie odegrali przedstawiciele władz miasta, urzędnicy i osoby pracujące z młodzieżą w ramach instytucji miejskich. Pozwoliło to na wzmocnienie dialogu i lepszą współpracę młodych warszawiaków z tymi osobami, co wpływa na rozwój polityki młodzieżowej w Warszawie.

 

Wszelkie pytania dotyczące działań realizowanych można przesyłać na adres: politykamlodziezowa@um.warszawa.pl lub przez Facebook Programu: Młoda Warszawa

 

Zainteresowanych młodych warszawiaków już dziś zapraszamy do kolejnej edycji planowanej na 2018 r. Szczegóły już wkrótce na fb Młoda Warszawa.

 

 

krótki opis projektów:

 

·         Brygada RR Radośnie Rośnij – uśmiech dzieci z przedszkoli, czy domów dziecka – to najważniejszy cel działania tej grupy. Przeprowadzili serię zajęć z dzieciakami w trzech warszawskich placówkach, przygotowując cały scenariusz, stroje i elementy zajęć, a także przekonali wychowawców, że warto poświęcić dla nich czas zajęć. Dzięki swoim działaniom tworzą dobro i radość dla najmłodszych warszawiaków, a jednocześnie uczą się pracować w grupie, czy zarządzać projektem.

·         Partycypaci – w pomysły bogaci – celem działania tej grupy jest zwiększenie ilości składanych przez młodych ludzi wniosków w ramach budżetu partycypacyjnego, czy inicjatywy lokalnej. Autorzy projektu sami mają tego rodzaju doświadczenia i chcą przekonywać swoich rówieśników, że działanie i zmienianie miasta nie musi być nudne, ani trudne! Grupa działa na Żoliborzu i Białołęce prowadząc zajęcia w szkołach.

·         Młodzi BIER-NIE – to pomysł zorganizowania młodzieżowego festiwalu, który łączyć będzie w sobie zarówno elementy sztuki i działań kreatywnych, jak i tematy związane z aktywnym obywatelstwem. Festiwal BierNIE to miejsce od pasji, działania i dobrych kontaktów. Założeniem Festiwalu jest wszechstronność - od warsztatów i koncertów po debaty.

·         Ty też możesz działać – to praktyczne warsztaty związane z aktywnością obywatelską przygotowane przez młodych ludzi dla młodych ludzi – uczniów wolskich szkół ponadpodstawowych. Do tej pory w warsztatach prowadzonych przez członków grupy wzięło udział ponad 500 osób, a już planowane są kolejne spotkania i odwiedzenie kolejnych szkół. Interaktywne quizy, gry symulacyjne i prezentacje – to metody, jakimi uczestnicy WAML tłumaczą swoim kolegom i koleżankom co to jest młodzieżowa rada dzielnicy i o co chodzi z konsultacjami społecznymi.

 

WAML pokazał uczestnikom, jaką sztuką jest budowanie i kierowanie zespołem. Dał im szansę przejścia przez proces od pomysłu do stworzenia realnych działań i sprawdzenia, czy są one potrzebne innym młodym ludziom, czy społecznościom, w których żyją. Akademia stworzyła także grupę znajomych, którzy działając wzajemnie wspierają się i inspirują, co było szczególnie istotnym celem tego projektu.

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda