mobile

Warszawa zanieczyszczona - Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje

Warszawiacy każdego dnia wdychają rakotwórcze substancje, a wydatki na leczenie pracowników chorujących z powodu zanieczyszczonego powietrza oraz koszty pokrycia ich nieobecności w pracy w samej stolicy pochłaniają od 6 do 18 mld zł rocznie - alarmuje ONZ i zapowiada rozmowy z polskim rządem na temat wprowadzenia regulacji prawnych dotyczących problemu zanieczyszczenia powietrza w Warszawie.

Warszawa zanieczyszczona - Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje

Fot. Flickr/ Bogusz Bilewski

W maju 2016 r. stowarzyszenie Miasto Jest Nasze opublikowało sporządzony samodzielnie na podstawie raportu WHO wykres dotyczący najbardziej zanieczyszczonych metropolii w Unii Europejskiej, które zamieszkuje powyżej 500 tysięcy mieszkańców. Warszawa znajduje się tam dość wysoko, bo na 5. pozycji. Wyprzedzają ją tylko Kraków, Mediolan, Wrocław i Łódź

Te alarmujące dane potwierdza kompleksowy raport ONZ, w którym czytamy, że mieszkańcy niemal całej Polski oddychają trującymi cząstkami, które przyczyniają się do powstawania raka płuc, chorób układu oddechowego, astmy czy przewlekłej choroby płuc. 

Raport dzieli Polskę na 46 stref ocenianych pod kątem jakości powietrza. Spośród nich tylko w czterech dotrzymywane są przyjęte normy dla stężenia szkodliwego pyłu PM10 i rakotwórczego benzoapirenu. Niestety, Warszawa nie mieści się w żadnej z czterech bezpiecznych stref, co widać choćby po kosztach leczenia choróbwywołanych przez trujące cząstki - wydatki na leczenie pracowników chorujących z powodu zanieczyszczonego powietrza oraz koszty pokrycia ich nieobecności w pracy w samej Warszawie pochłaniają od 6 do 18 mld zł rocznie. 

ONZ w swoim raporcie sugeruje konkretne rozwiązania problemu: m.in. rozwój rynku samochodów elektrycznych czy budownictwa niskoenergetycznego i pasywnego, wykorzystanie istniejących sieci ciepłowniczych, budowę lokalnych kotłowni, zastąpienie węgla gazem, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, zastąpienie przestarzałych pieców "kopciuchów" instalacjami spełniającymi unijne standardy emisyjne, przyjęcie norm jakości węgla i stosowanie paliw bezdymnych. 

ONZ zapowiada, że będzie prowadzić rozmowy z polskim rządem, aby wprowadzić regulacje prawne, które ograniczą zanieczyszczenia powietrza. 

 

Źródło: warszawa.naszemiasto.pl

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko