mobile

Warszawiacy świętowali 15 lat Polski w UE

W stolicy odbył się „Festiwal Europejski”. Zorganizowano go okazji 15. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Na warszawiaków czekało mnóstwo atrakcji.

 

Anna Tomasik
Warszawiacy świętowali 15 lat Polski w UE

Wczoraj mieszkańcy Warszawy hucznie świętowali 15. rocznicę przystąpienia Polski do UE. Krakowskie Przedmieście zamieniło się w deptak pełen niecodziennych atrakcji. Ach, czegóż tam nie było! Parady i korowody, uliczne spektakle… Bajecznie kolorowo, muzycznie i radośnie. Podobnymi imprezami zachwycałam się u schyłku lat 90-tych, będąc w Holandii.

Z legendarnego Hotelu Bristol wybrzmiała „Oda do radości”. Było muzycznie i radośnie. W tle słychać było największe hity zagraniczne i polskie, powstałe w ciągu ostatnich piętnastu lat i wcześniej. Grała też Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej i Orkiestra Dęta Tramwajów Warszawskich. Na warszawiaków czekała też prawdziwa uczta dla podniebienia: degustacja potraw z różnych regionów Unii, kawa i sorbety z rodzimej „kranówki”, po które ustawiały się wręcz kilometrowe kolejki. Kto chciał mógł nauczyć się podstaw tańców europejskich takich, jak belgijka, czeska polka czy zorba. Warszawskie Wodociągi, Metro Warszawskie, Szybka Kolej Miejska i Tramwaje Warszawskie na dużych fotogramach przypomniały swój rozwój i dorobek możliwy dzięki unijnym dotacjom. Na najmłodszych czekały warsztaty i konkursy, integracyjne wielopokoleniowe gry, a nawet budowanie europejskich budowli charakterystycznych dla danego kraju.

Zwieńczeniem „Festiwalu europejskiego” był koncert w Multimedialnym Parku Fontann z udziałem gwiazd polskiej estrady oraz Orkiestry Symfonicznej i Chóru Filharmonii Narodowej pod batutą Krzesimira Dębskiego.

 *

1 maja 2004 roku Polska stała się częścią Unii Europejskiej. Dzisiaj tworzy ją 28 krajów, w tym Wielka Brytania, z którą wciąż prowadzone są negocjacje dotyczące jej zamiaru wyjścia z UE.

 

Tekst / zdjęcia: Anna Tomasik

 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda