mobile
REKLAMA

Warszawski Dworzec Centralny zyska patrona

Od 5 stycznia warszawski Dworzec Centralny zyska patrona. Będzie nim słynny polski kompozytor Stanisław Moniuszko. Jest to pierwszy dworzec kolejowy w Polsce, który będzie miał patrona. Senat RP ogłosił rok 2019 rokiem Stanisława Moniuszki.

Marcin Kalicki
Warszawski Dworzec Centralny zyska patrona

Informację o nadaniu imienia Dworcowi Centralnemu jako pierwsze przekazało Radio dla Ciebie. Jest to inicjatywa Towarzystwa Miłośników Muzyki Moniuszki, którzy swój pomysł przedstawili już cztery lata temu podczas zebrania TMMM. Jego autorem jest nie żyjący już dyrygent Mieczysław Nowakowski.

Propozycję tą zaakceptował Krzysztof Mamiński, prezes PKP S.A. Spółka kolejowa nie podaje jednak szczegółów zaplanowanej na 5 stycznia uroczystości. W Warszawie mamy już lotnisko im. Fryderyka Chopina, za kilka dni będziemy mieli także Dworzec Centralny im. Stanisława Moniuszki.

- Szkoda, że nie będzie to Dworzec Centralny im. Czterdziestolatka lub inż. Stefana Karwowskiego. Co prawda mamy już pod wiaduktem rondo jego imienia, ale przecież to miejsce kojarzy się jednoznacznie. Z drugiej strony uczczenie tak wielkiego kompozytora, jakim był Moniuszko, w ścisłym centrum Warszawy jest obowiązkiem. Tym bardziej, że był mocno związany ze stolicą - mówi Krzysztof Prądzyński, mieszkaniec Śródmieścia.

W 200. rocznicę urodzin kompozytora rok 2019 jest ogłoszony przez Senat RP rokiem Stanisława Moniuszki.

Fot. Polskie Koleje Państwowe Spółka Akcyjna

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda