mobile
REKLAMA

Warszawski futbol powtórnie zniszczony

Urząd Dzielnicy Żoliborz poszukuje osób, które zniszczyły wystawę traktującą o odradzaniu się warszawskiego sportu po latach niemieckiej okupacji.

TAGI
Warszawski futbol powtórnie zniszczony

Fot. Urząd Dzielnicy Żoliborz

Przed niespełna dwoma tygodniami w galerii „Na Płocie” została udostępniona budzącą emocje wystawa „Futbol w ruinach miasta”. Dla seniorów wzruszające wspomnienia, dla młodych lekcja do zapamiętania na resztę życia.

Zakończona 70 lat temu II wojna światowa zrujnowała tkankę materialną i duchową Warszawy - zniszczono substancję kulturową miasta i jego życie społeczne. W czasie wojny ucierpiał także warszawski sport: zdemolowano infrastrukturę, zlikwidowano kluby i związki sportowe, wielu sportowców poległo lub opuściło kraj. W odbudowywanej sportowej stolicy korzystano z zapału powracającej do miasta ludności, grać musiano na tymczasowych stadionach, a za boiska treningowe służyły nieraz podwórka zniszczonych kamienic. To w takich realiach, w 1946 roku, warszawska drużyna – Polonia - odniosła niespodziewany sukces i zdobyła futbolowe mistrzostwo Polski. Tematyka ekspozycji obejmowała lata 1945-1949, a autorom udało się zebrać cenne materiały ikonograficzne pokazujące nie tylko życie sportowe, ale też zniszczone miasto. Historia stołecznego futbolu stanowiła pretekst do opowieści o powstającej z gruzów Warszawie. Niestety z uwagi na powtórny akt wandalizmu wystawa została zdemontowana. 

Projekt Futbol w ruinach został zrealizowany przez Stowarzyszenie Serduszko dla Dzieci i Stowarzyszenie Wielka Polonia ze środków Muzeum Historii Polski przyznanych w konkursie Patriotyzm Jutra.

 

 

 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda