mobile

Warszawski Record Store Day

W centrum kulturalnym Mała Warszawa odbywają się wydarzenia związane z Dniem Sklepu Płytowego.

Adam Kutryba
Warszawski Record Store Day

Record Store Day w założeniu jego amerykańskich twórców miał być okazją do podkreślenia niepowtarzalności małych sklepów, oferujących płyty winylowe i przyciągnięcia do nich klientów. Każdego roku, w jedną z kwietniowych sobót, niezależni sprzedawcy zapraszali do siebie artystów, gościli wystawy i wydawali specjalne nagrania, będące do kupienia wyłącznie na miejscu.

Od czasu, gdy 10 lat temu zorganizowano pierwsze wydarzenie tego typu, koncept imprezy zdecydowanie się zmienił. Event, który jak mówi sama nazwa miał być Dniem Sklepów Płytowych, szczególnie tych kameralnych, pod wpływem rozwoju niszowej wcześniej branży płyt winylowych, przeszedł swoistą ewolucję. Dziś Record Store Day to organizacja z siedzibami w różnych państwach, promująca sprzedaż czarnego krążka przez zwykłych sprzedawców. O tym, jak duży sukces odniosło RSD świadczy to, że w 2014 roku niezależne sklepy osiągnęły najwyższy w historii udział w rynku sprzedaży albumów fizycznych, co wydaje się nieprawdopodobne w erze wielkich korporacji.

RSD przywędrowało do Polski wraz ze zwiększająca się popularnością płyt winylowych w ogóle. Wiele sklepów w stolicy przygotowało w ten weekend dla klientów wyjątkowe promocje i wydawnictwa, lecz główne obchody święta mają miejsce w centrum kulturalnym Mała Warszawa. Na miejscu odbywają się targi muzyczne, goszczące ponad 40 wystawców z całej Polski. Zaopatrzyć można się nie tylko w muzykę na fizycznych nośnikach, lecz także w sprzęt i akcesoria gramofonowe.

Warszawski RSD nie jest jednak tylko okazją do zakupów. Kupującym przygrywać będzie dobra muzyka. DJ-sety zaprezentują chociażby przedstawiciele wytwórni i sklepów płytowych. Czternastu DJ-ów podzieli się swoją muzyką w weekend od 11 do 18. Każdy z nich dostanie opanuje scenę Małej Warszawy na godzinę. Poza tym w niedzielę odbędzie się spotkanie z Radosławem Szaybo, polskim grafikiem, odpowiedzialnym m.in. za projekty okładek płyt. Dzieła jego i Stanisława Zagórskiego pojawią się na wystawie dokumentującej ich dokonania. Jest co oglądać, bowiem te dwie gwiazdy polskiej szkoły plakatu odpowiedzialne są za okładki dla Janis Joplin, Boba Marleya, Judas Priest, The Clash, Arethy Franklin, czy Milesa Davisa.

Nie zabraknie także charakterystycznego dla RSD, unikalnego wydawnictwa. Fani muzyki będą mogli w trakcie trwania imprezy zaopatrzyć się w limitowaną płytę „Record Store Day Warsaw 2018 Sampler”, na której znajdują się np. kompozycje Pauliny Przybysz i Jetlagz. Duet raperów z Jetlagz wystąpił zresztą w czasie koncertu zamykającego sobotnie obchody RSD. Dla tych, którzy nie zdążyli zjawić się w pierwszy dzień weekendu w Małej Warszawie, jest jeszcze jedna szansa na usłyszenie dobrej muzyki na żywo. W niedzielę zaprezentuje się uznana brytyjska formacja Collocutor, grająca elektryzujący jazz. Ciekawą atrakcją może być też panel dyskusyjny „Winyl – produkt a emocje” prowadzony przez Piotra Metz oraz dokument w „Drodze do Jah”, opowiadający o muzycznej podróży dwóch popularnych muzyków reggae, Alborosiego i Gentlemana.

Adam Kutryba

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko