mobile

Warszawskie Dni Różnorodności – rozpoczęte!

Wystawy, warsztat języka migowego, lekcje savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnościami, debaty czy pokazy filmowe. To tylko niektóre z atrakcji przygotowanych na V Warszawskie Dni Różnorodności. Rozpoczynamy cały tydzień wyjątkowych wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych.

 
Informacja prasowa/ fot. pixabay
TAGI
Warszawskie Dni Różnorodności – rozpoczęte!

Warszawa to miasto zróżnicowane pod względem potrzeb jej mieszkańców i ich perspektyw. Nie powinno być w niej podziału na swoich i obcych. W Warszawie nikt nie powinien czuć się dyskryminowany. Prawo do równego traktowania to prawo każdego z nas bez względu na wiek, kolor skóry, stan zdrowia, stosunek do religii, wyznanie i narodowość.

- Chcemy, aby stolica była miastem otwartym, śmiało wychodzącym naprzeciw wyzwaniom i inspirującym innych. Dzięki swojej różnorodności i nastawieniu na współpracę to wyjątkowe miejsce. Różnimy się na wiele sposób, widocznych i niewidocznych, a dostrzeganie tych różnic i podobieństw to szansa na budowanie miasta opartego na solidarności społecznej, dostosowanego do zróżnicowanych potrzeb mieszkańców – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy.

Warszawskie Dni Różnorodności, to prezentacja potencjału miasta jako miejsca równych szans dla wszystkich, otwartego, tolerancyjnego i różnorodnego. Podczas wydarzenia prezentują się grupy mniejszościowe oraz organizacje działające w obszarze równego traktowania. W ubiegłym roku w wydarzeniu wzięło udział ponad 2 tys. osób. Warszawskie Dni Różnorodności od 5 lat organizują na zlecenie miasta organizacje pozarządowe.

- Nie oceniaj, poznaj - to istota różnorodności, to postawa otwartości na innych, to wrażliwość i umiejętność takiego działania, które daje swobodę każdemu, tak abyśmy czuli, że jesteśmy razem, a to co nas różni jest naszym bogactwem. V Warszawskie Dni Różnorodności przypominają, przybliżają i umożliwiają poznanie naszej różnorodności i zbliżają nas do siebie – mówi Jolanta Lange - prezeska Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego „Pro Humanum”.

Przez tydzień, począwszy od poniedziałku, 10 czerwca, startuje cykl imprez: wystaw, debat, seminariów, warsztatów, festiwalem filmowym w warszawskiej przestrzeni miejskiej w wybranych lokalizacjach m.in. Centrum Wielokulturowym, Warsztacie Warszawskim, domach kultury, miejscach aktywności lokalnej, bibliotekach. W tym roku liderem organizacji wydarzeń jest Stowarzyszenie na rzecz Społeczeństwa Obywatelskiego Pro HUMANUM wraz z Fundacją Ukraińskie Centrum Informacyjne, Fundacją dla Somalii i Fundacją Q.

W niedzielę, 16 czerwca, w parku Świętokrzyskim, podczas finałowego wydarzenia warszawiacy będą mogli wziąć udział w licznych warsztatach, odwiedzić strefę kuchni świata, uzyskać informacje o swoich prawach obywatelskich, posłuchać muzyki czy też spotkać się z przedstawicielami/kami warszawskich organizacji pozarządowych, by porozmawiać o różnorodności. Na uczestników czekać będą również spektakle, pokazy dla dzieci oraz pokazowy mecz rugby na wózkach.

Wybrane wydarzenia:

  • Otwarte lekcje savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnościami

Fundacja Kulawa Warszawa zaprasza na bezpłatne, otwarte lekcje savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnościami. Podczas warsztatów odpowiemy m.in.: na pytania: Czy wypada kucnąć przy osobie na wózku? Jak przywitać się z osobą bez rąk? Czy określenie "Głuchy" jest obraźliwe? (10.06 godz: 18.00, Warsztat Warszawski, Plac Konstytucji 4.

  • "Czy różnorodność społeczna musi się opłacać?"- debata

Fundacja Kultury Dialogi i Warsaw Debate Chamber inaugurują dyskusję o różnorodności debatą sportową w stylu Oxford Union "Czy różnorodność społeczna musi się opłacać?" (10.06 godz: 18.00, Marzyciele i Rzemieślnicy, Bracka 25)

  • Filmowy Festiwal Różnorodności

Od 11 do 14.06 Stowarzyszenie Proi Humanum zaprasza na Filmowy Festiwal Różnorodności prezentując doskonałe dokumenty dotykające różnych przesłanek dyskryminacji. Pierwsza projekcja "L.Poetki" (o poetkach lesbijkach dla których tożsamość psychoseksualna jest inspiracji twórczości) oraz spotkanie z twórczynią filmu Moniką Rak o godz. 17.30. Pozostałe projekcje o godz. 18.00. 12.06 "Taniec z Marią" i dyskusja o ageizmie (Jolanta Lange, Małgorzata Sójka Pro Humanum); 13.06 "Normalny film autystyczny" i dyskusja o niepełnosprawnościach intelektualnych (Joanna Grochowska Fundacja Synapsis oraz Aleksandra Sztajerwald fundacja Kultury Bez Barier, 14.06 "Obcy w raju" oraz dyskusja o uchodźctwie i integracji z Maciejem stańczykowskim Inicjatywa Tak dla uchodźców. (najwyżej coś wyrzucisz, czy chcesz reżyserów - nazwiska?) (Centrum wielokulturowe, Jagiellonska 54)

  • "Karaimi, najmniejsza mniejszość etniczna w Polsce"

Mniejszość wśród mniejszości? Poznacie ją podczas spotkania "Karaimi, najmniejsza mniejszość etniczna w Polsce", na które 12 czerwca o godz. 17.00 zaprasza Fundacja Karaimskie Dziedzictwo (Warsztat Warszawski, Pl Konstytucji 4).

  • Tramwaj Różnorodności

15 czerwca pojedźcie z nami Trawmajem Różnorodności (trasa Narutowicza-Narutowicza). W tramwaju mieszkańcy Warszawy spotkają Żywe Książki, m.in.: muzułmankę, freegenderowego mężczyznę, kobietę, która jest osoba duchowną, Ukrainkę i Ukraińca, żydówkę, osobę czarnoskórą. Do Tramwaju wsiadajcie od 11.00 do 16.00.

Żywe książki

Z żywymi książkami spotkacie się także podczas finałowego wydarzenia Niedzieli Różnorodności w Parku Świętokrzyskim (PKiN) 16 czerwca (12-14.00). Ponadto: organizacje pozarządowe w strefie ngo, porady prawne biura Rzecznika Praw obywatelskich, strefa kulinarna z etniczną kuchnia świata, animacje wielokulturowe dla dzieci, pokazowy mecz rugby na wózkach, występy na scenie (m.in capoeira w wykonaniu młodzieży z zespołem downa, Chór LGBT+ Voices Gaudi, wielokulturowe pokazy (taniec indyjski, arabski, tamilski, filipiński, gruziński).

W organizację i udział w V Warszawskich Dniach Różnorodności zaangażowało się ponad kilkadziesiąt organizacji pozarządowych i grup nieformalnych, m.in.: Fundację Kulawa Warszawa, Fundację Kultury Bez Barier, Jasmin – Stowarzyszenie Przyjaciół na rzecz Współpracy Międzykulturowej, Zellige – Stowarzyszenie Przyjaciół Maroka, Chlebem i solą oraz uchodźcy.info, czyli Fundację Polska Gościnność, Fundację Inspiratornia Zmian, Fundację Projekt Starsi, Fundację Karaimskie Dziedzictwo, Fundacją Kultury Dialogu, Warsaw Debate Chamber, Fundacja Bardziej Kochani, Pracownia Psychologiczna Synergia, Fundacja Centrum Praw Osób Niepełnosprawnych, fundacja Zdrowie jest najważniejsze, biblioteki warszawskie, np. Biblioteka w Rembertowie i Ursusie, a także inicjatywy nieformalne: Dom Otwarty, Wspólny Stół i Tak Dla Uchodźców.

Źródło: UM Warszawa

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda