mobile

Warszawskie projekty w finale The Innovation in Politics Awards

Programy Społeczna Instytucja Kultury, Nastolatek w samorządzie i platforma Moja Warszawa – to warszawscy nominowani do nagród The Innovation in Politics.

Informacja prasowa
TAGI
Warszawskie projekty w finale The Innovation in Politics Awards

Nominację w kategorii Wspólnota (Community) otrzymała Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta za realizowany w stolicy program „Społeczna Instytucja Kultury”. Prowadzony jest on w formie otwartego konkursu na realizację zadań publicznych przez organizacje pozarządowe. Celem jest tworzenie nowego typu instytucji, których formułę opracowują społecznicy, organizatorzy i twórcy związani z sektorem NGO. Idea takiej instytucji powstaje oddolnie, a miasto wybiera tylko w drodze konkursu najciekawsze inicjatywy i przyznaje im trzyletnie lub pięcioletnie wsparcie finansowe. 

- W ten sposób pokazujemy, że są w Warszawie organizacje pozarządowe, których profesjonalizm i budżet jest porównywalny do standardowych instytucji. I takie podmioty potrzebują zupełnie innego wsparcia niż te klasyczne, krótkoprojektowe. Społeczna instytucja kultury ma stałe miejsce i zespół, rozpoznawalny, oryginalny program, określony profil.  Aby to się udawało, niezbędne jest stałe finansowanie na co najmniej średnią skalę – mówi wiceprezydentka Warszawy, Aldona Machnowska-Góra.

W dwóch edycjach konkursu, w 2018 i 2019 roku, Warszawa dofinansowała sześć organizacji, które tworzą ośrodki kultury o zróżnicowanym charakterze. Są to: Społeczna Scena Debiutów w WARSawie, Hub kultury KW, Teatr Druga Strefa Społeczna Instytucja Kultury, Centrum Teatru i Tańca w Warszawie, Centrum Sztuki Włączającej, Centrum Jasna.

Nastolatek w samorządzie

Kolejną nominację otrzymał projekt „Nastolatek w samorządzie”. Chodzi o rekrutację młodych ludzi i wyszkoleniu ich na profesjonalnych animatorów prowadzących warsztaty w warszawskich szkołach. Projekt od 2000 r. dotarł już do blisko 33 tysięcy uczniów i uczennic. Podczas warsztatów, młodzież zdobywa wiedzę o samorządności, prawach ucznia, ustroju miasta, dowiaduje się o sposobach uczestnictwa w działaniach miejskich.

- „Nastolatek w samorządzie” to znacznie więcej niż projekt niosący – niezaprzeczalnie dużą – wiedzę z zakresu samorządności do młodzieży uczęszczającej do warszawskich szkół. Animatorzy wchodząc do klas poza częścią teoretyczną wnoszą do nich również coś więcej, tym czymś jest przykład zaangażowania i działania nie tylko dla miasta, ale wspólnie z miastem. Wierzymy, że to właśnie ten, pozytywny wzorzec jest bodźcem, który popycha uczennice i uczniów do udziału w młodzieżowych radach, samorządach szkolnych, do składania wniosków projektowych w budżecie obywatelskim i włączania się w działania społeczne, a więc współtworzenia i współuczestniczenia w działaniach podejmowanych przez miasto – mówi Ewa Kolankiewicz, dyrektor Centrum Komunikacji Społecznej.

Moja Warszawa

Kolejny projekt-finalista międzynarodowego konkursu w kategorii Digitalizacja to platforma e-usług Urzędu m.st. Warszawy: mojaWARSZAWA . Została ona uznana przez jury składające się z 1032 obywateli Unii Europejskiej za jedną z najciekawszych i najbardziej efektywnych innowacji. Spośród 413 zgłoszeń z całej Europy uplasowała się w pierwszej dziesiątce najwyżej ocenionych projektów w swojej kategorii. Wyróżniane są w niej projekty, których celem jest ulepszenie technologii komunikacyjnych w różnych obszarach życia publicznego. Wiele z nich sprzyja również tworzeniu nowych, lepszych miejsc pracy.

- Platforma samoobsługowa „mojaWarszawa”  to dla naszych  mieszkańców i firm  - cyfrowa przestrzeń, własne  konto w mieście, dzięki niemu można złożyć wniosek czy samodzielnie załatwić sprawę, to inna jakość usług, ale też inny, nowy, spersonalizowany  sposób współpracy z Urzędem. Dzisiaj mieszkańcy oczekują, by usługi miejskie na najwyższym poziomie były dostępne cyfrowo, Warszawa chce temu sprostać  – mówi Tadeusz Osowski, dyrektor Biura Cyfryzacji Miasta.

Nagrody The Innovation in Politics przyznawane są od 2017 roku i mają przybliżać wyjątkowe projekty polityczne szerszej publiczności. Jury wyłania finalistów i zwycięzców w dziewięciu kategoriach, nagradzając największych innowatorów w Europie. Lista wszystkich tegorocznych finalistów i finalistek jest dostępna na stronie innovationinpolitics.eu  Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się w grudniu 2021 roku.

Fot. mat. org.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda