mobile
REKLAMA

Warszawskie „Tobruki” w rejestrze zabytków

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków Jakub Lewicki podpisał decyzję o wciągnięciu do rejestru zabytków siedemnastu obiektów militarnych znajdujących się w Warszawie. Są to niemieckie schrony bojowe typu Ringstandt 58c, zwane potocznie „Tobrukami”

Anna Tomasik
TAGI
Warszawskie „Tobruki”  w rejestrze zabytków

Schrony bojowe typu Ringstandt 58c zlokalizowane są wzdłuż linii kolejowej na odcinku pomiędzy stacjami Warszawa Zachodnia i Warszawa Gdańska. Wybudowane zostały na przełomie 1944 i 1945 roku, już po upadku Powstania Warszawskiego. Obiekty te są konstrukcjami niemieckimi, bazującymi na projekcie włoskim, wykorzystanym po raz pierwszy w czasie walk w Afryce Północnej w 1941 roku. Walki te toczyły się pod Tobrukiem, od której to miejscowości potoczną nazwę wziął omawiany typ schronu. Warszawskie „Tobruki” były elementem rozbudowanej sieci niemieckich umocnień w czasie II wojny światowej. Niemieckie umocnienia miały za zadanie tworzyć pierścień wokół najważniejszych dzielnic miasta. Powstała w ten sposób twierdza zwana była Festung Warschau.
Po wojnie większość z nich zasypano ze względów bezpieczeństwa. Część znalazła się pod nawierzchnią ulic, a więc na zawsze zniknęła z powierzchni miasta. Lokalizacja niektórych „Tobruków” nie jest znana. Wspomnianych siedemnaście obiektów ma szanse ocaleć dzięki wpisowi do rejestru zabytków, z wnioskiem o który zwróciła się do konserwatora Fundacja Thesaurus. Problematyczne może być jednak pogodzenie interesów miłośników historii i kolejarzy. Pięć bunkrów miało zostać bowiem rozebranych w związku z remontem linii obwodowej. Objęcie „Tobruków” ochroną spowodowało konieczność wstrzymania prac.  Możliwe, że schron bojowy zostanie umieszczony w Muzeum Wojska Polskiego i tam udostępniony zwiedzającym. Wątpliwości wspomnianej już Fundacji Thesaurus budzą także losy kilku innych bunkrów. Dwa z nich zlokalizowane są w miejscu planowanego przystanku kolejowego PKP Koło. Kolejny znajduje się na przyczółku wiaduktu nad ul. Górczewską, co koliduje z rozwiązaniami konstrukcyjnymi zaproponowanymi dla kładki nad jezdnią. Decyzji o wpisie schronów typu Ringstandt 58c do rejestru zabytków nadano rygor natychmiastowej wykonalności. Jednak jakie będą dalsze losy bunkrów położonych na terenie remontowanej linii obwodowej nadal nie wiadomo. 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda