mobile
REKLAMA

Weekendowe akcje honorowego oddawania krwi

Poza stałymi warszawskimi placówkami w najbliższy weekend dodatkowo w dwóch miejscach w stolicy będzie można oddać honorowo krew. Specjalnie przystosowane do tego pojazdy podstawione będą na Ursynowie i Białołęce.

Marcin Kalicki
Weekendowe akcje honorowego oddawania krwi

Krwiobus na Białołęce pojawi się w sobotę, 2 lutego przed głównym wejściem do Galerii Północnej od strony ulicy Trakt Nadwiślański. Każdy kto będzie chciał bezinteresownie oddać krew może to uczynić w godzinach 10:00 - 14:30. Organizatorem wydarzenia jest Galeria Północna, Urząd Dzielnicy Białołęka i Biało-Krewka Białołęcki Klub Honorowych Dawców Krwi PCK. - Każdy kto odda krew otrzyma voucher od restauracji Bierhalle - zapowiadają organizatorzy.

Akcja honorowego oddawania krwi odbędzie się także w niedzielę na Ursynowie. Na terenie parkingu przy parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie przy Alei Komisji Edukacji Narodowej podstawiony będzie specjalny ambulans. To już kolejna akcja oddawania krwi organizowana przez tą stołeczną parafię i Klub Honorowych Dawców Krwi Dar Serca. Na Ursynowie zbiórka krwi odbędzie się w godzinach 10:00 - 15:00.

Kto może oddać krew? Zgodnie z informacją Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa kandydat na dawcę krwi lub dawca krwi "kwalifikowany jest przez lekarza do oddania krwi, osocza, zabiegów aferezy i innych zabiegów na podstawie oceny informacji zawartych w wypełnionym kwestionariuszu dla dawców krwi, wywiadu lekarskiego, badania przedmiotowego uwzględniającego wyniki pomocniczych badań diagnostycznych; W obecności lekarza przed każdym zabiegiem pobrania krwi, osocza lub innym zabiegiem (w tym m. in. osocza metodą plazmaferezy, krwinek płytkowych i krwinek białych metodą aferezy automatycznej) wyraża w kwestionariuszu pisemną zgodę na określony zabieg; Dawca w każdej chwili podczas donacji może wycofać zgodę na oddanie krwi, a po oddaniu krwi może poinformować, że jego krew nie nadaje się do przetoczenia; Badanie lekarskie pozwala wykryć szereg sytuacji, w których oddawanie krwi jest przeciwwskazane. Przeciwwskazania mogą być bezwzględne, dyskwalifikujące badaną osobę na stałe lub względne dyskwalifikujące czasowo; Warunkiem zakwalifikowania badanej osoby do oddania krwi jest dobry stan zdrowia. Jeżeli badana osoba jest poddawana leczeniu lekarz wyraża zgodę na zakwalifikowanie jej do oddawania krwi po wnikliwej ocenie stanu zdrowia. W takim przypadku lekarz może zwrócić się z prośbą o przedstawienie opinii od lekarza specjalisty o braku przeciwwskazań do oddawania krwi".

Fot. Adam Kutryba

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda