mobile
REKLAMA

Wianki, żagle, atrakcje – wszystko to w Warszawie w ten weekend

W najbliższy weekend w Warszawie będziemy świętować gorący początek lata. Piknik świętojański, regaty Omeg, wodowanie wianka oraz wieczorne koncerty.  Wszystko to i jeszcze więcej 23 i 24 czerwca w Multimedialnym Parku Fontann i na bulwarze Jana Karskiego. Sprawdzamy też jak będzie funkcjonować w tym czasie komunikacja miejska.

Informacja prasowa
Wianki, żagle, atrakcje – wszystko to w Warszawie w ten weekend

Warszawska Wisła jest pełna atrakcji dla mieszkańców, dzięki temu każdy może znaleźć coś dla siebie. Zbliżający się weekend jest tego najlepszym dowodem – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy i dodaje – Sportowcy będą na żaglówkach walczyć o trofeum Dzielnicy Wisły. Atrakcje czekać będą również na brzegach. To właśnie tam odbędzie się doroczny piknik świętojański, a w Multimedialnym Parku Fontann szereg koncertów uświetniających kolejne Wianki nad Wisłą.

 

Wianki nad Wisłą

Powitanie lata w Warszawie co roku przyciąga na nasze wydarzenie tysiące widzów. Nie inaczej będzie tym razem – zapowiada Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady. – Wieczorne koncerty gwiazd polskiej i światowej sceny muzycznej poprzedzi rodzinny piknik świętojański, nawiązujący do słowiańskich tradycji. Nie zabraknie również finałowego pokazu sztucznych ogni. Szykujemy atrakcje dla całych rodzin – dodaje.

W sobotę, 23 czerwca, w Multimedialnym Parku Fontann od godz. 14.00 stanie świętojańskie miasteczko, w którym będzie można poznać obrzędy sobótkowe z różnych regionów polski. Dodatkowo organizowany jest kiermasz kulinarny i rzemiosł, strefa balonowa i wodna oraz aleja wiankowa. Wieczorne koncerty na głównej scenie uświetnią tacy artyści jak: Bajm, Dżem, Daria Zawiałow czy Ten Typ Mes. Nie zabraknie również gości z zagranicy. Przed warszawską publicznością wystąpi W&W, czyli holenderski duet DJ-ów i producentów muzycznych – Wille van Hanegem i Wardt van der Harst – gwiazdy elektronicznej muzyki tanecznej.

 

Pierwsze żeglarskie regaty Omeg na Wiśle

Na Wisłę wracają żaglówki typu Omega. Po 75 latach od powstania najpopularniejszej klasy żeglarskiej, 23 czerwca odbędą się pierwsze Regaty o Puchar Dzielnicy Wisła. Zawody zostaną zorganizowane na odcinku od mostu Świętokrzyskiego do mostu Gdańskiego.

Historia klasy Omega zaczyna się na Powiślu, w trakcie okupacji w 1942 roku, kiedy to wybitny szkutnik  Juliusz Sieradzki – olimpijczyk i żeglarz, zbudował pierwszą Omegę. Mimo czasu wojny i utrudnionego dostępu do materiałów, ten typ jachtu przetrwał próbę czasu i dziś nadal jest produkowany. Mało osób wie, że ta narodowa klasa żeglarska została zaprojektowana i zwodowana w Warszawie z myślą o żegludze rzecznej – mówi Kasper Orkisz, pomysłodawca Puchary Dzielnicy Wisła w klasie Omega.

W pierwszym dniu regat ścigać się będą wybitni warszawscy żeglarze, sportowcy i olimpijczycy, m. in. Dominik Życki, Kuba Pawluk, Anna Weinzieher, Przemysław Tarnacki, Kuba Strzyczkowski, czy Olek Hanusz. Mieszkańcy stolicy, którzy na rzece realizują swoją wodniacką pasję, startować będą w dodatkowej kategorii regatowej OPEN. Drugiego dnia regat, będzie można podziwiać zmagania warszawskich żeglarzy na rożnego typu żaglówkach. Dodatkową atrakcją będzie pływająca galeria sztuki. Na żaglach startujących w regatach Omeg znajdą się projekty warszawskich artystów – Sławka Pawszaka, Ewy Ciepielewskiej czy Oli Jasionowskiej. Każdy z żagli będzie miał swojego mecenasa wśród firm zaangażowanych w organizację regat.

Żeglowałem po oceanach, morzach i jeziorach całego świata, ale do tej pory nie miałem okazji pływania po Wiśle. To będzie ciekawe  doświadczenie. Podejrzewam, że w przyszłości wielu warszawskich pasjonatów żeglugi, zamiast wyjeżdżać za miasto, wybierze warszawski odcinek Wisły! – zapewnia Dominik Życki, żeglarz, olimpijczyk, mistrz świata i Europy.

 

Wodne atrakcje i animacje

W sobotę na bulwarze Jana Karskiego odbędą się targi drobnego sprzętu turystycznego oraz prezentacja łódek, które można spotkać na Wiśle. Dla gości dostępny będzie żeglarski symulator do treningów na sucho, a także strefa edukacji żeglarskiej dla dzieci. Najmłodsi nauczą się tam wiązania żeglarskich węzłów i udzielania pierwszej pomocy. Chętni, będą mogli sprawdzić swoje umiejętności, podczas darmowych rejsów żaglówkami różnego typu. Pod koniec dnia zaplanowane jest uroczyste wodowanie warszawskiego Wianka, po którym wypłynie parada wiślanej galerii.

Moc atrakcji na lądzie i wodzie, koncerty, pokazy taneczne, strefy animacji, rejsy wycieczkowe, i wiele innych aktywności to doskonały plan na weekend. Spotkanie sztuki, żeglarstwa i polskich tradycji świętojańskich, zwieńczy niezwykły pokaz sztucznych ogni. Do zobaczenia nad Wisłą!

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

 

Utrudnienia w ruchu

Z powodu imprezy na Podzamczu, od ok. godz. 17.30 zamknięty zostanie przejazd Wisłostradą, pomiędzy mostem Śląsko-Dąbrowskim a ulicą Z. Krasińskiego. Na trasy objazdowe pojadą autobusy linii 118, 185 i 385.

Około północy policja może podjąć decyzję o zamknięciu ruchu na moście Śląsko-Dąbrowskim. W takim przypadku tramwaje linii 4, 13, 20 i 23 pojadą mostem Gdańskim, natomiast linii 26 – mostem Józefa Poniatowskiego. Objazdami pojadą również autobusy linii 160, 190, 527, N11, N16, N21, N61, N66 i N71. Ich trasy poprowadzone zostaną mostem Świętokrzyskim. Utrudnienia te potrwają do ok. godz. 1.00.

Po zakończeniu „Wianków” na tory wyjadą dodatkowe tramwaje. Część z nich pojedzie na most Gdański – składy linii 1 w obu kierunkach, a 28 tylko w stronę Osiedle Górczewska. Dodatkowe tramwaje linii 23 i 26 – w kierunku Nowe Bemowo i Osiedle Górczewska – rozpoczną trasy na placu Bankowym. Ze zwiększoną częstotliwością kursowały będą również składy linii 3.

Wracający z imprezy mieszkańcy Warszawy, będą mogli z dworca Wileńskiego pojechać dodatkowymi autobusami linii 509 w stronę Nowodworów i Gocławia oraz 527 na osiedle Derby. Ponadto na wybranych liniach nocnych będą większe autobusy. Po zakończeniu „Wianków” częściej będą jeździły pociągi pierwszej i drugiej linii metra.

fot. Jedna z Omeg, które wystartują w weekendowych regatach. Projektantką żagla jest Ola Jasionowska - zdjęcie UM Warszawa

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda