mobile
REKLAMA

Wmurowanie aktu erekcyjnego – Klinika „Budzik” dla dorosłych

Fundacja „Akogo?” buduje Klinikę „Budzik” dla dorosłych. Obiekt powstaje tuż obok Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego na działce, która jest własnością samorządu Mazowsza. 15 lipca br., dokonano symbolicznego wmurowania aktu erekcyjnego. W wydarzeniu udział wzięli marszałek Adam Struzik, członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc, minister Zbigniew Ziobro, prezes fundacji Ewa Błaszczyk oraz prezes szpitala bródnowskiego Teresa Bogiel. Patronat honorowy nad realizacją inwestycji objęła małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.

Informacja prasowa
Wmurowanie aktu erekcyjnego – Klinika „Budzik” dla dorosłych

Co roku w Polsce zapada w śpiączkę kilkaset osób, w tym trzykrotnie więcej dorosłych niż dzieci. Liczba ta waha się od 500 do 600, z czego ok. 150 stanowią najmłodsi pacjenci. Przyczyny są różne. Gros osób to ofiary wypadków drogowych, ale w tym gronie są też ofiary przemocy. – Gdy pojawił się pomysł budowy „Budzika” dla dorosłych, nie mogliśmy pozostać obojętni. Takie miejsca pokazują, jak wiele można zrobić, jak pomóc często w sytuacjach, które wydają się skazane na niepowodzenie. Wielka wola walki, odpowiednia terapia i zaangażowana kadra może zdziałać cuda. Stąd nasza decyzja o przeznaczeniu pod budowę „Budzika” dla dorosłych działki znajdującej się w sąsiedztwie jednego z naszych szpitali – Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie. Budowa kliniki wchodzi właśnie w kolejny etap. Plany są ambitne. Życzę szybkiej realizacji inwestycji – powiedział marszałek Adam Struzik.

Klinikę „Budzik” dla dorosłych buduje Fundacja Ewy Błaszczyk „Akogo?”. – Klinika „Budzik” dla Dorosłych jest kolejnym kamieniem milowym na drodze naszej Fundacji. Kiedy ponad 19 lat temu zaczynaliśmy, w Polsce nie było praktycznie żadnego systemu wsparcia dla pacjentów w śpiączce i ich bliskich. Wtedy stało się oczywiste, że przed nami ważne zadanie – kliniki „Budzik”. Mamy nadzieję, że nowa klinika zostanie oddana do użytku, jeszcze w przyszłym roku, na 20-lecie Fundacji „Akogo?”. Z całego serca dziękujemy wszystkim zaangażowanym w powstanie tej ważnej, dla dorosłych osób w śpiączce, placówki medycznej – podsumowała Ewa Błaszczyk-Janczarska, prezes Fundacji „Akogo?”.

Na działce użyczonej przez samorząd województwa mazowieckiego powstanie trzypiętrowy budynek o powierzchni 3800 m². Klinika będzie wyposażona w 16 łóżek oraz specjalistyczny sprzęt medyczny i rehabilitacyjny. Będzie to ważne miejsce na medycznej mapie stolicy i całego regionu. To właśnie w nim otrzymają pomoc dorośli pacjenci w stanie śpiączki – po urazach neurologicznych. Będą hospitalizowani, leczeni i rehabilitowani. W klinice wykonywane będą pionierskie zabiegi medyczne i rehabilitacyjne. Do wybudzania ze śpiączki posłużą urządzenia do krioterapii, hydroterapii, laseroterapii oraz terapii manualnych. Klinika zakupi też nowoczesny system pionizowania pacjentów i przemieszczania ich po terenie placówki za pomocą szyn zamontowanych w suficie. Pomocny będzie sprzęt multimedialny i sensoryczny. Całkowity koszt inwestycji to ponad 40 mln zł. Otwarcie placówki planowane jest w 2022 r. (20-lecie Fundacji „Akogo?”).

Elżbieta Lanc członek zarządu województwa mazowieckiego zauważa, że ta inwestycja to potężny impuls rozwojowy i szansa dla pacjentów na opiekę najlepszych specjalistów oraz dostęp do najnowocześniejszych metod leczenia. – Nasz szpital nie tylko dysponuje najnowocześniejszym i świetnie wyposażonym zapleczem medycznym. Wizytówką są także pracujący tu wybitni specjaliści. Warto też, pamiętać, że ogromnym atutem placówki są stale rozwijające się oddziały neurologii, neurochirurgii czy rehabilitacji, czyli tych specjalności, które odgrywają kluczową rolę w leczeniu pacjentów w śpiączce. Wszystkie te czynniki dają nam pewność, że ta współpraca przyniesie bardzo dobre rezultaty.

Niewątpliwie atutem lokalizacji wybranej pod budowę kliniki jest sąsiedztwo specjalistycznego szpitala, jakim jest Mazowiecki Szpital Bródnowski. – Patrząc przez pryzmat pacjentów szpitala bródnowskiego  widzimy wyraźnie jak bardzo potrzebna jest klinika „Budzik” dla osób dorosłych. Z drugiej strony jestem głęboko przekonana, że to co jest siłą naszego ośrodka – nowoczesny sprzęt diagnostyczny oraz zespół wybitnych specjalistów, będzie wsparciem dla powstającej kliniki. Liczę zatem na korzyści dla obu jednostek, a przede wszystkim na jeszcze lepszą i szerszą ofertę pomocy pacjentom – powiedziała Teresa Bogiel, prezes Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie.

Klinika „Budzik” zostanie zbudowana na wzór dziecięcego „Budzika”, który funkcjonuje przy Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Projekt stworzyli Jacek Bolechowski i Krzysztof Popiński z Autorskiej Pracowni Architektury CAD Sp. z o.o.

Fot. 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda