mobile
REKLAMA

Wola walczy o zabytkową kamienicę przy ul. Grzybowskiej 37

Wola nie składa broni w walce o wpisanie do rejestru zabytków kamienicy mieszczącej się przy ul. Grzybowskiej 37. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków odmówił wpisania budynku do rejestru, lecz Dzielnica się na to nie godzi i interweniuje u Ministra Kultury.

Informacja prasowa/ Marek Mazurkiewicz, commons.wikimedia.org
Wola walczy o zabytkową kamienicę przy ul. Grzybowskiej 37

Przypomnijmy, że kamienica przy Grzybowskiej 37 to jeden z ostatnich budynków na Woli pamiętający okres przedwojenny.
- Kamienica przy ul. Grzybowskiej 37, zwana także kamienicą Tarasiewiczów została zbudowana w latach 1936 - 1937 i była siedzibą firmy "Pluton", zajmującej się parzeniem kawy oraz prowadzeniem sieci kawiarni - mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Dzielnicy Wola. - Budynek został w niewielkim stopniu uszkodzony w czasie II Wojny Światowej, ale odbudowano go już 1946 roku. Jest to jeden z ostatnich budynków - reliktów dawnej zabudowy ul. Grzybowskiej - dodaje.

Warto podkreślić, że kamienica jest objęta formą ochrony zabytków, czyli ochronie wynikającej z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego rejonu ul. Żelaznej.
- Dzielnica od dłuższego czasu podejmowała kroki w celu zachowania tego obiektu i zwróciliśmy się do Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o ujęcie tego budynku w rejestrze zabytków. Niestety, otrzymaliśmy odmowę, co jest dla nas decyzją bardzo kontrowersyjną - mówi Krzysztof Strzałkowski. - Dziwi nas ona ze względów historycznych ale także dlatego, że kamienica jest położona w bezpośrednim sąsiedztwie muru Getta Warszawskiego - dodaje.

Ewentualne zburzenie kamienicy Tarasiewiczów i pozbycie się jej z przestrzeni publicznej może będzie oznaczało, że kolejny element związany z historią dzielnicy i getta odejdzie całkowicie w zapomnienie.
- Dlatego też w imieniu Prezydenta m. st. Warszawy złożyłem odwołanie do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie kamienicy przy Grzybowskiej 37 - mówi burmistrz Strzałkowski. - Bardzo liczę, że argumenty dzielnicy, historyków i środowisk żydowskich okażą się na tyle ważkimi, że ta kontrowersyjna i zła decyzja Konserwatora zostanie uchylona i budynek zostanie ujęty w rejestrze zabytków - dodaje.


Źródło: Urząd m.st. Warszawy Dzielnica Wola
Fot.: By Marek Mazurkiewicz (talk) 20:43, 25 May 2012 (UTC) - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=19594522

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda