mobile

Wolskie propozycje zmian w budżecie partycypacyjnym

Dzielnica Wola przesłała do Centrum Komunikacji Społecznej propozycje zmian, jakie mogłyby zostać wprowadzone w kolejnych edycjach budżetu partycypacyjnego. Przede wszystkim chodzi o wydłużenie czasu realizacji niektórych projektów do dwóch lat, wprowadzenie możliwości głosowania negatywnego i ustalenie jednolitych zasad obowiązujących dla całego miasta.

Informacja prasowa
Wolskie propozycje zmian w budżecie partycypacyjnym

W związku z trwającym obecnie pierwszym etapem konsultacji społecznych „Jak zmienić budżet partycypacyjny?” dzielnica Wola przesłała do Centrum Komunikacji Społecznej swoje uwagi w tej sprawie. – Idea budżetu partycypacyjnego na stałe wpisała się w krajobraz naszego miasta. Cieszy zaangażowanie mieszkańców, społeczników i organizacji pozarządowych. Jednak w mojej opinii jest kilka rzeczy, które wymagają poprawy. Teraz jesteśmy bogatsi o wiedzę i doświadczenia poprzednich edycji, dlatego warto zastanowić się nad wypracowaniem nowego modelu – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz dzielnicy Wola.

Wiele ciekawych pomysłów zgłaszanych przez Mieszkańców nie ma szans na realizację z powodu ograniczenia czasowego – jednego roku. - Uważam, że w uzasadnionych przypadkach powinien obowiązywać dwuletni okres realizacji projektu. Byłoby to optymalne rozwiązanie, zarówno dla Projektodawców jak i jednostek realizujących te przedsięwzięcia – podkreśla Strzałkowski. - Docierają do nas również głosy na temat braku możliwości wyrażania negatywnej opinii w odniesieniu do projektów – stąd wprowadzenie możliwości oddania głosu na „NIE” jest równie ważne jak zebranie głosów poparcia – dodaje. Dotychczasowe edycje pokazały już, że wiele projektów wzbudza kontrowersje i generuje konflikty społeczne. Umożliwienie mieszkańcom wyrażenia swojej negatywnej opinii pozwoli w przyszłości uniknąć podobnych problemów.

Kluczowym dla dalszej prawidłowej realizacji całego procesu jest także wprowadzenie jednolitych ogólnych zasad zarówno w przepisach (m.in. jednolita definicja ogólnodostępności, opiniowania projektów zgłaszanych jednocześnie w wielu dzielnicach, tryb odwołań), jak i wypracowanie zasad realizacji określonych rodzajów projektów dla całej Warszawy (np. inwestycje w placówkach oświatowych).

Lista wszystkich pomysłów, które zostaną poddane pod głosowanie mieszkańców zostanie opublikowana najpóźniej do 4 czerwca 2018 r. między innymi na stronie app.twojbudzet.um.warszawa.pl.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda