mobile

Współpraca na rzecz zrównoważonego budownictwa w Warszawie

Warszawa dąży do osiągnięcia neutralności klimatycznej najpóźniej do 2050 r. Jednym z działań, które mogą się do tego przyczynić, jest dekarbonizacja budownictwa. To także główne założenie współpracy, jaką stolica właśnie rozpoczyna z przedstawicielami biznesu i nauki.

Informacja prasowa
Współpraca na rzecz zrównoważonego budownictwa w Warszawie

Warszawa dołączyła do projektu „Inżynierowie Nowej Generacji”, w ramach którego grupa studentów z Politechniki Warszawskiej opracuje plan dekarbonizacji budownictwa w stolicy do 2050 r. Niezbędną wiedzę i pomoc studenci uzyskają od ekspertów firmy Danfoss oraz od wykładowców Duńskiego Uniwersytetu Technicznego. Finalne opracowanie ma powstać w ciągu najbliższego roku akademickiego. Gotowy dokument zostanie przekazany przedstawicielom m.st. Warszawa i w przyszłości posłuży jako cenne wsparcie przy kształtowaniu polityki miejskiej w zakresie bardziej ekologicznego budownictwa i transformacji energetycznej w ramach opracowywanej Zielonej Wizji Warszawy.

Inwentaryzacja gazów cieplarnianych, którą wykonaliśmy w tym roku, pokazuje, że  sektor budynków i energii jest głównym źródłem emisji gazów cieplarnianych w Warszawie – odpowiada za aż 82,35% naszych emisji. Dlatego nowoczesne, niskoemisyjne i energooszczędne budownictwo będzie jednym z najważniejszych rozwiązań, które pomogą nam zatrzymać katastrofę klimatyczną. Ograniczenie emisji z tego sektora do zera to także jeden z celów stawianych państwom członkowskim przez Unię Europejską. Wspólnota jako termin graniczny wskazuje rok 2050, czyli ten sam, w którym Warszawa zamierza stać się neutralna klimatycznie. Widzimy w tym nie tylko wyzwanie, ale przede wszystkim szansę na zieloną transformację naszego miasta – mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni.

Partnerami projektu „Inżynierowie Nowej Generacji” są m.st. Warszawa, Politechnika Warszawska, firma Danfoss i Ambasada Królestwa Danii w Polsce. To modelowy przykład współpracy między sektorem prywatnym a publicznym, także tym międzynarodowym.

Warszawa na rzecz klimatu

Projekt „Inżynierowie Nowej Generacji” wpisuje się w założenia i kierunki działań wskazane w przygotowywanej przez stolicę Zielonej Wizji Warszawy. Jednocześnie, rozpoczęta właśnie współpraca z przedstawicielami biznesu i nauki to kolejny przykład działań proklimatycznych, które realizuje Warszawa. Jeszcze tej jesieni stolica wznowi współpracę w ramach platformy Partnerstwo dla Klimatu, w ramach której – wspólnie z ponad 50 zrzeszonymi firmami i organizacjami – będziemy poszukiwać rozwiązań dla najbardziej palących wyzwań związanych ze zmianą klimatu. Do Partnerstwa już teraz należą dwaj z partnerów projektu dotyczącego dekarbonizacji budownictwa – firma Danfoss i Ambasada Królestwa Danii.

Fot. Pixabay

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda