mobile

Wystartowały zapisy do 28. Biegu Powstania Warszawskiego

W nocy, z soboty na niedzielę, z 30 czerwca na 1 lipca, rozpoczęły się zapisy do 28. Biegu Powstania Warszawskiego. To drugie w tym roku wydarzenie z cyklu Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o pamięć”. Na zawodników czeka aż 12 000 pakietów startowych!

Informacja prasowa
Wystartowały zapisy do 28. Biegu Powstania Warszawskiego

Tysiąc płonących zniczy, mrok i minuta ciszy - w takiej oprawie rokrocznie rozpoczyna się Bieg Powstania Warszawskiego, który jest jednym z najpopularniejszych i największych biegów organizowanych w stolicy. Ta wyjątkowa inicjatywa powstała, by uczcić rocznicę wydarzeń sprzed ponad 70 lat, kiedy stolica wystąpiła zbrojnie przeciwko niemieckiemu okupantowi. 1 sierpnia 1944 padły strzały, rozpoczęło się Powstanie Warszawskie. Trwało 63 dni, do 3 października i kosztowało życie ponad 200 tys. mieszkańców stolicy.

Bieg ze swoją niezwykłą, wieczorną oprawą, historyczną trasą oświetloną zniczami, wpisuje się spektakularnie w formę i tradycję corocznych obchodów wybuchu powstania warszawskiego – tak istotnych dla każdego mieszkańca stolicy. Przypomina nie tylko o wyjątkowo tragicznej historii miasta, ale także o wydarzeniu, które wpłynęło na losy kolejnych pokoleń Polaków.

Nowa trasa biegu

W tym roku zawodnicy zmierzą się z nową trasą, na którą wyruszą w sobotę, 28 lipca. Biegacze mają do wyboru dwa dystanse – 5 lub 10 kilometrów. Obie trasy posiadają atesty PZLA. Wspólny start znajdować się będzie na ul. Pory.

O godz. 20.30 na trasę wyruszą biegacze na krótszym dystansie. Trasa prowadzić będzie ul. Sikorskiego, dalej czeka nawrót przejazdem na wysokości ul. Czarnomorskiej, następnie prosto do ul. Witosa, na wysokości ul. Beethovena czeka kolejny nawrót. Dalej pobiegną zachodnią jezdnią ul. Witosa do skrzyżowania z ul. Sobieskiego. Następnie skręcą w prawo we wschodnią jezdnię ul. Sobieskiego, a na wysokości ul. Beethovena nastąpi zmiana jezdni na zachodnią, na której po około 500 metrach nastąpi nawrotka i dobieg do ul. Idzikowskiego, gdzie po skręcie w prawo biegacze zakończą wyścig.

Sportowcy, którzy zmierzą się z dystansem 10 kilometrów wystartują o godz. 21.10. Dla nich trasa przebiegać będzie ul. Sikorskiego, dalej czeka nawrót przejazdem na wysokości ul. Czarnomorskiej, następnie skręcą w prawo w ul. Jana III Sobieskiego, na wysokości Al. Wilanowskiej czeka nawrót przejściem dla pieszych (bez blokowania Al. Wilanowskiej), a po dobiegnięciu do ul. Witosa skręcą w prawo. Na wysokości ul. Beethovena czeka kolejny nawrót i dalej pobiegną zachodnią jezdnią ul. Witosa do skrzyżowania z ul. Sobieskiego. Następnie skręcą w prawo we wschodnią jezdnię ul. Sobieskiego, a na wysokości ul. Beethovena nastąpi zmiana jezdni na zachodnią, na której po około 500 metrach czeka nawrotka i dobieg do ul. Idzikowskiego, gdzie po skręcie w prawo usytuowana jest meta.

W tym roku trasa 28. Biegu Powstania Warszawskiego wyjątkowo została zmieniona. Jest to rozwiązanie tymczasowe wynikające z przedłużającej się przebudowy ulicy Miodowej i pl. Krasińskich spowodowanej nieoczekiwanymi znaleziskami archeologicznymi na wysokości Pałacu Krasińskich. Choć bieg odbędzie się na innej trasie, co najważniejsze nie zatraci ducha historii.

5. Bieg Zdobycia PAST-y

Biegowi Powstania Warszawskiego nieodłącznie towarzyszy Bieg na 9 piętro historycznego budynku przy ul. Zielnej 39. W Biegu Zdobycia PAST-y będzie mogło wziąć nawet 730 zawodników. Zmagania upamiętniające bohaterstwo powstańców i zaciętość walk, odbędą się tego samego dnia (29 lipca), ale pierwszy zawodnik wystartuje o godz. 9.00.

Zapisy

Rejestracja do 28. Biegu Powstania Warszawskiego oraz 5. Biegu Zdobycia PAST-y rozpoczęła się minutę po północy z 30 czerwca na 1 lipca. By znaleźć się na liście startowej wystarczy wypełnić elektroniczny formularz rejestracyjny dostępny na stronie: www.aktywnawarszawa.pl. Zgłoszenie online będzie możliwe aż do wyczerpania limitu miejsc.

Osobiste zapisy będą prowadzone od 10 lipca w dniach i godzinach pracy biura zawodów, które zostanie zlokalizowane na Torze Łyżwiarskim Stegny w sali gimnastycznej (ul. Inspektowa 1). Osobiste zgłoszenia zostaną uruchomione tylko, kiedy limit uczestników nie zostanie wcześniej wyczerpany. Więcej informacji o zapisach i pracy biura tutaj.

Pakiety na 28. Bieg Powstania Warszawskiego można odbierać od 10 lipca.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda