mobile

Wystawa: "Blask orderów w 100-lecie odzyskania niepodległości"

Polskie ordery i odznaczenia, m.in. diamentowy i rubinowy garnitur Orderu Orła Białego, prezentowane będą od 9 listopada 2018 r. w Muzeum Łazienki Królewskie. Wystawa obejmująca blisko tysiąc obiektów, w tym mundury i dokumenty, przygotowana została z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Informacja prasowa/ fot. Jürgen Karpinski
Wystawa: "Blask orderów w 100-lecie odzyskania niepodległości"

Jest to pierwsza ekspozycja, która w tak przekrojowy sposób ukazuje historię polskich orderów i odznaczeń od XVIII wieku do współczesności. Wystawę oglądać można będzie od 9 listopada 2018 r. do 3 lutego 2019 r. (wtorek-niedziela, godz. 10.00-18.00) w Pałacu na Wyspie, Pałacu Myślewickim oraz Podchorążówce. W listopadzie, w czasie trwania akcji "Darmowy listopad", zwiedzanie ekspozycji jest bezpłatne. W kolejnych miesiącach wstęp jest płatny: bilet normalny - 10 zł, ulgowy - 5 zł. Oprowadzanie po wystawie odbywać się będzie w soboty o godz. 11.00 (start przed Pałacem na Wyspie): 10, 17 i 24 listopada - bezpłatnie, w kolejnych miesiącach - 1, 8, 15 i 22 grudnia, 5, 12, 19 i 26 stycznia oraz 2 lutego - w cenie biletu wstępu na ekspozycję.

Ordery i odznaczenia, mundury, dokumenty

Na wystawie zaprezentowanych zostanie blisko tysiąc obiektów pochodzących z polskich i zagranicznych zbiorów, w tym ze słynnych europejskich muzeów, m.in. ze Staatliche Kunstsammlungen w Dreźnie, Muzeum Armii oraz Muzeum Legii Honorowej w Paryżu, Królewskiego Muzeum Armii i Historii Wojskowości w Brukseli, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie, Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Muzeum Narodowego w Warszawie. Eksponowane będą ordery i odznaczenia, mundury, dokumenty oraz portrety wybitnych Polaków, uhonorowanych za zasługi dla Polski.

Niezwykła opowieść o najwyższej formie nagrody honorowej, jaką obywatel może otrzymać od ojczyzny, rozpocznie się od czasów króla polskiego, elektora saskiego, Augusta II i ustanowionego przez niego odznaczenia - Orderu Orła Białego. Panowanie ostatniego króla Rzeczypospolitej, Stanisława Augusta, przybliżą bezcenne Ordery Świętego Stanisława i Virtuti Militari. Prześledzimy również, jak zmieniające się odznaki orderowe i okoliczności nadawania Orderów Orła Białego i Virtuti Militari dokumentowały skomplikowane dzieje Polski: od czasów zaborów i walki o niepodległość poprzez II RP, działalność władz polskich na obczyźnie i narzucony krajowi rząd komunistyczny aż po odzyskanie niepodległości, której symbolem stało się przekazanie przez ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie demokratycznie wybranemu prezydentowi RP insygniów Wielkiego Mistrza Orderu Orła Białego i Orderu Odrodzenia Polski.

Wystawa przybliży również historię poszczególnych znaków zaszczytnych: krzyży, gwiazd orderowych i medali. Znajdą się na niej również elementy strojów orderowych, dyplomy, legitymacje, oryginalne pudła i etui oraz zdjęcia i filmy.

Najcenniejszymi prezentowanymi na wystawie eksponatami będą: wypożyczone ze Staatliche Kunstsammlungen w Dreźnie Ordery Orła Białego, należące do garnituru diamentowego i rubinowego Augusta II, oraz szpada pochodząca z tegoż garnituru rubinowego; Order Orła Białego Józefa Wybickiego, twórcy Mazurka Dąbrowskiego, z kolekcji Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie; krzyż Orderu Virtuti Militari z numerem "1", którym marszałek Józef Piłsudski odznaczył Lwów, pochodzący z Muzeum Narodowego we Wrocławiu; a także ordery po marszałku Ferdynandzie Fochu z Muzeum Armii w Paryżu oraz Order Orła Białego papieża Jana Pawła II ze zbiorów Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie.

Program edukacyjny dla dzieci i dorosłych

Wystawie towarzyszyć będzie bogaty program edukacyjny skierowany do wszystkich grup odbiorców, w tym m.in. niedzielne warsztaty dyskusyjne, lekcje muzealne dla przedszkoli i szkół, cykl wykładów oraz akcja "Odznaczeni - historie zapamiętane".

Projekt "Blask orderów w 100-lecie odzyskania niepodległości" realizowany jest w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości. Wystawa ma Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczpospolitej Polski Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości oraz Patronat Honorowy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mecenasem ekspozycji jest PZU (Mecenas Muzeum), partnerem - Bank PKO, projekt sfinansowany został również przy wsparciu Fundacji PZU oraz Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Patroni medialni: Polskie Radio, "Rzeczpospolita", TVP Historia, TVP Kultura, TVP Polonia, "Mówią Wieki", "Spotkania z zabytkami".

KALENDARIUM PROGRAMU EDUKACYJNEGO TOWARZYSZĄCEGO WYSTAWIE "BLASK ORDERÓW W 100-LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI":

9-30 listopada 2018 r., 100 bezpłatnych zajęć edukacyjnych dla szkół i przeszkoli na 100-lecie odzyskania niepodległości.

10 listopada 2018 r., godz. 11.00, Pałac na Wyspie, sobotnie oprowadzanie po wystawie.

17 listopada 2018 r., godz. 11.00, Pałac na Wyspie, sobotnie oprowadzanie po wystawie.

18 listopada 2018 r., godz. 11.00, Pałac na Wyspie, "Za Wiarę, Króla i Prawo - polskie ordery i odznaczenia do końca XVIII wieku", warsztat dyskusyjny połączony ze zwiedzaniem wystawy.

21 listopada 2018 r., godz. 18.00, Pałac na Wyspie, wykład "Ordery i medale, krzyże i gwiazdy - galimatias nazewniczy", Tadeusza Jeziorowski, Wielkopolskie Muzeum Wojskowe w Poznaniu.

24 listopada 2018 r.,
godz. 11.00, Pałac na Wyspie, sobotnie oprowadzanie po wystawie,
godz. 11.00, Pałac Myślewicki, "Noc listopadowa" w Łazienkach, przechadzka po miejscach, gdzie rozgrywają się "sceny dramatyczne" Stanisława Wyspiańskiego, osnute wokół wybuchu powstania listopadowego.

25 listopada 2018 r., godz. 11.00, Pałac Myślewicki, "Noc listopadowa" w Łazienkach, przechadzka po miejscach, gdzie rozgrywają się "sceny dramatyczne" Stanisława Wyspiańskiego, osnute wokół wybuchu powstania listopadowego.

1 grudnia 2018 r., godz. 11.00, Pałac na Wyspie, sobotnie oprowadzanie po wystawie z udziałem kuratorki Izabeli Runowskiej-Prokopiuk.

2 grudnia 2018 r., godz. 11.00, Pałac na Wyspie, "Na piersi czarnego orła - polskie ordery i odznaczenia epoki zaborów", warsztat dyskusyjny połączony ze zwiedzaniem wystawy.

8 grudnia 2018 r.,
godz. 11.00, Pałac na Wyspie, sobotnie oprowadzanie po wystawie,
godz. 11.00-14.00, Pałac Myślewicki, "Królowa Wolność", seminarium warsztatowe.

12 grudnia 2018 r., godz. 18.00, Pałac na Wyspie, wykład "Insygnia i dekoracje: lustra historii. Przykłady hrabiego Walewskiego i marszałka Focha", Tom Dutheil, Muzeum Legii Honorowej w Paryżu, wystąpienie w języku angielskim tłumaczone symultanicznie.

15 grudnia 2018 r., godz. 11.00, Pałac na Wyspie, sobotnie oprowadzanie po wystawie.

16 grudnia 2018 r., godz. 11.00, Pałac na Wyspie, "Orzeł z popiołów - polskie ordery i odznaczenia w II RP", warsztat dyskusyjny połączony ze zwiedzaniem wystawy.

22 grudnia 2018 r., godz. 11.00, Pałac na Wyspie, sobotnie oprowadzanie po wystawie.

5 stycznia 2019 r., godz. 11.00, Pałac na Wyspie, sobotnie oprowadzanie po wystawie.

9 stycznia 2019 r., godz. 18.00, Pałac na wyspie, wykład "Ordery i odznaczenia Rzeczypospolitej", prof. Krzysztof Filipow, Uniwersytet w Białymstoku.

12 stycznia 2019 r., godz. 11.00, Pałac na Wyspie, sobotnie oprowadzanie po wystawie.

13 stycznia 2019 r., godz. 11.00, "Przodownikom pracy! - polskie ordery i odznaczenia w czasach PRL", warsztat dyskusyjny połączony z oprowadzaniem po wystawie.

19 stycznia 2019 r.,
godz. 11.00, Pałac na Wyspie, sobotnie oprowadzanie po wystawie,
godz. 11.00-14.00, Pałac Myślewicki, "Królowa Wolność", seminarium warsztatowe.

23 stycznia 2019 r., godz. 18.00, Pałac na Wyspie, wykład "Odznaczenia za misje wojskowe w III RP", płk. dr hab. Juliusz S. Tym, prof. Akademii Sztuki Wojennej.

26 stycznia 2019 r., godz. 11.00, Pałac na Wyspie, sobotnie oprowadzanie po wystawie.

27 stycznia 2019 r., godz. 11.00, Pałac na Wyspie, "Powrót korony - polskie ordery i odznaczenia w III RP", warsztat dyskusyjny połączony z oprowadzaniem po wystawie.

2 lutego 2019 r., godz. 11.00, Pałac na Wyspie, sobotnie oprowadzanie po wystawie.

Źródło: Muzeum Łazienki Królewskie
Fot. Muzeum Łazienki Królewskie - Grünes Gewölbe, Staatliche Kunstsammlungen Dresden, Photo: Jürgen Karpinski

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda