mobile

Wystawa Cool Globes Warsaw już otwarta

W piątek, 6 maja na Bulwarach Wiślanych – Bulwar im. Jana Karskiego otwarto wystawę Cool Globes Warsaw. W uroczystości wzięli udział : Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy, Janice Rzycki, inicjatorka sprowadzenia wystawy do Warszawy, Marek Sułek, artysta-plastyk, twórca warszawskiego globu i Kenneth Wetzel, attache kulturalny Ambasady USA.

Wystawa Cool Globes Warsaw już otwarta

Inicjatywa Cool Globes narodziła się w 2005 roku w Stanach Zjednoczonych. Wendy Abrams, założycielka Fundacji Cool Globes powiedziała: „W jaki sposób można by przyciągnąć uwagę opinii publicznej do kwestii tak złożonej, jaką jest globalne ocieplenie. (…) Pomysł był bardzo prosty: wystawić na chodniku rzeźby, które obrazowałyby poszczególne rozwiązania problemu globalnego ocieplenia, zmuszając ludzi do konfrontacji z tym wyzwaniem, ale bez straszenia konsekwencjami zaniechań”.

Po raz pierwszy wystawa globów została pokazana w Chicago w 2007 roku. Wtedy też w przestrzeni publicznej miasta stanęło 120 globów mających na celu zwrócenie uwagi opinii publicznej na ochronę środowiska.  Nazwy globów odnosiły się do poszczególnych aspektów ekologii. „Zachowajmy lasy deszczowe”, „Oszczędzajmy wodę”, „Korzystaj z transportu publicznego”- to tylko przykłady z tamtej wystawy.

Wystawa w USA cieszyła się olbrzymią popularnością. Odwiedzili ją min. prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama, b. prezydent Bill Clinton i gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger.

Na stołecznej wystawie prezentowany jest tez warszawski glob. Nosi nazwę „Posadź drzewo”. Zwraca w ten sposób uwagę na inwestycje stołecznego Ratusza polegające na kształtowaniu estetyki otoczenia i inwestycjach w zieleń, jako harmonijnego dopełnienia architektury.

- Warszawiacy coraz poważniej traktują sprawy ekologii oraz poprawy warunków i jakości życia w mieście – powiedziała Hanna Gronkiewicz – Waltz, Prezydent m.st. Warszawy – Są bardzo aktywni w ramach budżetu partycypacyjnego zgłaszając liczne projekty, których realizacja służy ogółowi mieszkańców. Masowy ich udział w wielu miejskich wydarzeniach informacyjno – edukacyjnych, świadczy, że warszawiacy chcą poszerzać swoja wiedzę z zakresu ochrony klimatu i środowiska.

Wystawę można oglądać do sierpnia 2016 roku. Warszawa jest pierwszą europejska stolicą prezentującą  Cool Globes.

Andrzej Sitko

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko