mobile

Wystawa plakatów Pągowskiego w Operze Narodowej

Andrzej Pągowski, jeden z najsłynniejszych przedstawicieli Polskiej Szkoły Plakatu, autor tysięcy rysunków, najbardziej znany jest ze swoich projektów ilustrujących filmy. Owocem jego 40-letniej kariery są także plakaty teatralne i operowe i to właśnie one prezentowane są do 24 stycznia podczas wystawy w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.

Adam Kutryba
Wystawa plakatów Pągowskiego w Operze Narodowej

Można odnieść wrażenie, że plakaty są niedocenianą formą sztuki. W muzeach dominują na ogół obrazy, w tym głównie malarstwo, które przyciąga do galerii najwięcej odwiedzających. Tymczasem plakat jest dziełem równie imponującym. Nie ma chyba drugiego takiego środka artystycznego przekazu, który kryje w sobie tak wiele treści w jednym znaku. To właśnie plakat, jedynie za pomocą grafiki i ewentualnie paru słów, jest w stanie zobrazować istotę dwugodzinnego spektaklu lub filmu.

Dlatego warto zainteresować się tą dziedziną sztuki, a w szczególności twórczością Andrzeja Pągowskiego. Urodzony w Warszawie twórca ma niezwykły dar do wnikliwego spoglądania w dzieło, które ma przedstawić swoim plakatem. Jego niepowtarzalne umiejętności widać na dziełach prezentowanych na wystawie w Operze. Zwiedzający mogą zobaczyć plakaty do takich spektakli jak: Moralność Pani Dulskiej, Hamlet, Mistrz i Małgorzata, Zbrodnia i Kara czy Madame Butterfly.

Każdy z plakatów to inny skrót myślowy, inna aluzja do konkretnego dzieła, często zmuszająca do interpretacji, niepodająca przesłania „na tacy”, a mimo to zawsze trafnie portretująca dzieło. Wynika to z procesu tworzenia plakatu, który u Pągowskiego zaczyna się od udziału w teatralnych próbach, rozmowach z autorami spektaklów, a kończy się na próbie połączenia tego, co dostrzegł plakacista, co czuli widzowie i co chcieli przekazać twórcy.

Na pewno warto udać się na wystawę do części muzealnej Teatru Wielkiego, by samemu zapoznać się z twórczością Pagowskiego. Trzeba jednak uprzedzić, że na wystawie nie znajdziemy zbyt wielu plakatów. Pod względem ich liczebności selekcja prezentuje się dość skromnie i zobaczenie jej nie zajmuje wiele czasu. Dlatego najlepiej udać się na ekspozycję głównie przy okazji wizyty na przedstawieniu w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.

Wystawa jest czynna od poniedziałku do środy w godz. 10-18 oraz na godzinę przed spektaklami i podczas przerw. Wstęp wolny.

Adam Kutryba

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko